Gru 25, 2022
117 Views

Mėnulio gruntas būna tik sausas – kietas arba birus

Written by

Mėnulio gruntas būna tik sausas – kietas arba birus. Bet tose planetose, kur yra ir atmosferos, ir vandens, galima aptikti įvairių rūšių grunto. Žinoma, skirtingų fizinių savybių gruntui paimti reikalingi skirtingi prietaisai.

Į Mėnulį grunto pavyzdžių buvo siunčiamos tarybinės automatinės stotys. Specialios konstrukcijos grąžtai prasiskverbdavo į Mėnulio paviršių ir imdavo gruntą. Paskui Mėnulio gruntas buvo pristatomas į Žemę, o mūsų mokslininkai jį tyrė laboratorijose.

Tarkime, kad mums pavesta sukurti prietaisą, kuris galėtų paimti kietą, bet grąžto įveikiamą, ar tiesiog birų gruntą Marse arba Veneroje. Mums reikia sukonstruoti veikiantį tokio prietaiso modelį.

Koks jis turi būti? Matyt, bus tinkamiausias prietaisas, kuris vadinamas ,,Archimedo sraigtu”. Šį sraigtą gerai pažįstate. Kai namuose ardote mėsos malimo mašinėlę, rankoje laikote masyvų sraigtinį veleną – tai ir yra Archimedo sraigtas. Šio veleno paskirtis – stumti prie mėsos malimo mašinėlės peilių tuos mėsos gabaliukus, kuriuos dedate į priimtuvo angą.

Archimedo sraigtas plačiai naudojamas kaip transporteris birioms ir tešlinėms medžiagoms transportuoti. Net esama siurblių, kurie tokiu sraigtu kelia vandenį. Savo modelyje taip pat panaudosime Archimedo sraigtą. Bet tai bus modelis, dirbantis be apkrovimo.

Padaryti modelį, kuris iš tikrųjų galėtų imti kad ir smėlio pavyzdžius, mums neleis elektrinio mikrovariklio galia. Iš pradžių reikia gauti mūsų prietaiso korpusą skaidrų plastmasinį 2-3 centimetrų skersmens vamzdelį. Tokiame vamzdelyje gerai bus matyti, kaip jame sukasi sraigtas. Į vieną vamzdelio galą reikia įstatyti medinį kamštį su angele centre.

Vamzdelyje prie kamščio taip pat turi būti prapjauta iškasto grunto išpylimo į bunkerį anga. Dabar pradėkime gaminti sraigtą. Paimkite ploną 4-5 milimetrų skersmens medinį pagaliuką (tiks nereikalingas piešimo teptukas) ir guminį vamzdelį, kurio išorinis skersmuo yra 5-6 milimetrai. Pagaliukas turi būti penkiais centimetrais ilgesnis už prietaiso korpusą. Vieną pagaliuko galą nudrožkite ir prie jo, bet ne prie paties galo, stipriai pririškite nupjauto guminio vamzdelio galą. Sujungimo vietą gerai apvyniokite siūlu, tolygiai pereidami nuo pagaliuko smaigalio prie vamzdelio paviršiaus.

Paskui vamzdelį užvyniokite ant pagaliuko, 3-4 centimetrais nesiekdami jo kito galo. Vyniodami palikite didelius atstumus tarp vijų, vyniokite laisvai, kad vamzdelis nesusilamdytų. Prie pagaliuko siūlais stipriai pririškite antrąjį vamzdelio galą.

Jūs gavote Archimedo sraigtą. Tiesa, paprastai jis daromas ne taip. Tikrasis Archimedo sraigtas yra plokščia metalinė juosta, šonu užvyniota ant veleno. Mes ją pakeitėme vamzdeliu. Dabar veleną-sraigtą įstatykite į plastmasinį korpusą, įkišę bukąjį pagaliuko galą (mūsų sraigto velenėlį) į medinio kamščio skylutę, ir prie jo prijunkite elektrinį mikrovariklį.

Du velenėlio galo centimetrai turi kyšoti iš kamščio. Ant jo reikia užmauti gabaliuką guminio vamzdelio, iš kurio padaryta spiralė. Prie laisvojo vamzdelio galo tarpine mova (skirtingo galų storio pagaliuko gabaliukas) prijunkite nipelinį vamzdelį, užmautą ant elektrinio variklio reduktoriaus ašies. Gavome lankstų junginį. Jis leidžia prie sraigto ašies tam tikru kampu statyti mūsų variklį.

Mūsų prietaiso korpusą pritvirtinkite ant atramos arba kronšteino, o prie variklio prijunkite elementą. Sraigtas pradės suktis. Pasižiūrėkite, į kurią pusę jis sukasi. Smigdamas į įsivaizduojamą gruntą, sraigtas jį turi varyti prie kamščio esančios išmetamosios angos ir pilti į bunkerį.

O dabar patys galite sukonstruoti variklio paleidimo ir stabdymo sistemą; galite sukurti korpuso su sraigtu pasukimo reikiama kryptimi sistemą. Tuo tikslu panaudokite tuos įtaisus, su kuriais susipažinote, kai turėjote reikalų su planetaeigių modeliais.

Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Astronomija

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.