Geg 3, 2024
4 Views
Komentavimas išjungtas įraše Baltalksnis – daugiametis, aukštas krūmas

Baltalksnis – daugiametis, aukštas krūmas

Written by

Baltalksnis priklauso beržinių (Betulaceae) šeimai. Tai daugiametis, aukštas krūmas, rečiau medis. Baltalksniai gausiai paplitę Lietuvos šiauriniuose, žymiai rečiau — pietiniuose rajonuose. Žydi anksti pavasarį (kovo—balandžio mėn.). Žiedai vienalyčiai, kuokeliniai sukrauti į ilgus, piesteliniai — į trumpus žirginius.

Piesteliniai žirginiai sudaryti iš 7—10 moteriškųjų žiedelių, kurie po apsivaisinimo išsivysto iki vyšnios uogos dydžio (kankorėžėlių-vaisiukų). Vėlai rudenį jie subręsta, paruduoja ir laikosi ant medžių per visą žiemą. Vaistinei žaliavai gaminti (Fructus Alni) minėtieji žirginėliai renkami žiemos mėnesiais.

Žaliavoje svarbiausios yra rauginės (tanidinės) medžiagos; jose gryno tanido — iki 2%, galusinės rūgšties — iki 4%; nemaža yra ir kitų medžiagų. Vartojama virškinamojo trakto sutrikimams gydyti bei viduriavimui stabdyti.

Pastaraisiais metais mūsų farmacinė pramonė iš Fructus Alni gamina preparatą „Thmelinin“, tai tamsiai rudos spalvos milteliai, kuriuose yra iki 15 tanidinių medžiagų. Vartojama specifinio pobūdžio viduriavimams gydyti, esant kolitams, enterokolitams ir panašiais atvejais

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.