Gru 3, 2022
98 Views

Planeta žeme – kosmoso vilkelis apie mėnulio ašį

Written by

Planeta žeme – kosmoso vilkelis apie menulio ašį. Visos planetos, skriedamos aplink Saulę, dar sukasi ir apie savo ašį. Net tos planetos, kurios viena puse visada atsigręžusios į Saulę, pavyzdžiui, Merkurijus, taip pat sukasi apie savo ašį. Tiesa, labai lėtai: vienas apsisukimas apie ašį įvyksta per vieną apsisukimą aplink Saulę. Skriedamas aplink Žemę, mūsų gamtinis palydovas Mėnulis yra visada atsigręžęs į ją viena puse. Vieną kartą apskriedamas aplink Žemę, apie savo ašį Mėnulis taip pat apsisuka vieną kartą.

Tuo lengva įsitikinti, padarius šį bandymą. Paimkite sviedinuką, jame pažymėkite vieną vietą, o šone plastilinu prilipdykite siūlą. Antrąjį siulo galą kelis kartus apvyniokite apie stalo viduryje pastatytą stalinę lempą. Apie lempą apvyniotas siūlas turi lengvai nusivynioti, jeigu jį patrauksime.

Sviedinuką padėkite už 20-30 centimetrų nuo lempos. Palengva įtempkite siūlą, sviedinuką atsukite žyme į lempą ir stumkite jį apie ją taip, kad žymė visą laiką būtų atsisukusi į lempą. Sviedinukui judant apie lempą, siūlas vyniosis ant sviedinuko. Kad jis nenuslystų nuo sviedinuko, prilaikykite jį ranka.

Kai sviedinukas apskries aplink lempą vieną kartą, siūlas apie sviedinuką bus apsivyniojęs taip pat vieną kartą. Matote, kad sviedinukas, vieną kartą apskriejęs aplink lempą, vieną kartą apsisuko ir apie savo ašį.

Todėl, kad planeta Merkurijus visada viena puse yra atsigręžusi į Saulę, toje jo pusėje yra labai karšta. Ten pusiaujyje temperatūra būna nuo +300 iki +420 laipsnių, o priešingoje Merkurijaus pusėje, kur amžina naktis, vidutinė temperatūra 70 laipsnių žemesnė už nulį.

VALDOMOJI MIKRORAKETA

Tai bus maži erdvėlaivių mikromodeliai. Juos leisime vandens paviršiuje. Jų judėjimas pagrįstas reaktyvine jėga. Dubens vandens paviršiuje padėkite iš kieto popieriaus išpjautą raketą. Vienas jos galas turi būti smailus, o kitame, jos uodegoje, reikia išpjauti mažą kanalą, pereinantį į apvalią degimo kamerą”.

Jos skersmuo turi būti du kartus didesnis už kanalo plotį. Ten, kur kanalas išeina išorėn, reikia padaryti laipsnišką praplatėjimą (trikampio formos išpjovą) – tai bus tūta.

Paimkite pipetę, pritraukite muilino vandens (muiliną vandenį iš anksto paruoškite dubenėlyje, kaip muilo burbulams leisti) ir įlašinkite į ,,degimo kamera”. Muilinas vanduo pasižymi savybe greitai susimaišyti su švariu vandeniu, išorėn jis ištekės pro kanalą ir tūtą ir tuo pat metu spaus priešingą ,,degimo kameros” sienelę. Raketa pajudės pirmyn.

Padarykite valdomą mikroraketą. Iš popieriaus išpjaukite platesnę raketą, kad joje būtų galima vieną šalia kitos išpjauti dvi ,,degimo kameras”, kanalais sujungtas su dviem viena nuo kitos netoli esančiomis tūtomis.

Jei muilino vandens įlašinsime į dešiniąją ,,degimo kamerą”, mūsų raketa kreiva linija judės į kairę, jeigu įlašinsime į kairiąją degimo kamerą”,- raketa judės į dešinę, o jeigu vienu metu įlašinsime iš dviejų pipečių į abi degimo kameras raketa judės pirmyn. Deja, vanduo apsitraukia muilo plėvele, ir tada nebereaguoja naujus muilino vandens lašus, todėl po kiekvieno starto dubenyje reikia keisti vandenį raketa.

Raketas galima padaryti ir metalines – iš skutimosi peiliuko. Padėkite peiliuką ant bet kokios lentelės, per vidurį skersai ji prispauskite peiliu, o laisvąjį galą apvynioję popieriumi, kad nesusipjaustytumėte pirštų, taip sulenkite, kad peiliukas perlūžtų.

Pusę perlaužto peiliuko atsargiai padėkite ant vandens. Jis plaukios. I pusės peiliuko apvaliąją išpjovą pipete įlašinkite muilino vandens lašą, ir peiliukas pajudės pirmyn.

Šaltinis – planetos

Article Tags:
· · · · ·
Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.