Lap 30, 2022
109 Views

Bandymai su reaktyviniais sukučiais

Written by

Šiuose bandymuose atkursime istorinį Herono Aleksandriečio žaisliuką ir Segnerio fizikinį reaktyviniais. Iš pradžių padarysime besisukančio rutulio modelį. Tiesa, mūsų rutulį, tiksliau rutuliuką, suks ne garai, o oras, bet jo judėjimo principas tas pats reaktyvinis.

Paimkite celiuliozinį stalo teniso kamuoliuką ir keletą tuščių, naudotų šratinuko šerdelių. Viena šerdelė turi būti ilga, kitos gali būti trumpesnės, jas vis vien reikės pjaustyti. Serdeles gerai išplaukite ir, replėmis ištraukę metalines įvores su šratukais, jų vidų išvalykite plonu laidu, apsuktu odekolone pavilgyta vata.

Atpjaukite dvi 8 centimetrų ilgio šerdeles ir iš jų išlenkite žiedus. Uždaro žiedo daryti nereikia, lenkite tol, kol pradės raukšlėtis vidinė lanko dalis. Galus suriškite siūlu, kaip stipriai sulenkto lanko. Palikite juos pagulėti, kad šerdelės ,,priprastų” prie tokios formos.

Celiulioziniame kamuoliuke pradurkite tris mažas skylutes, tokias, kad šratinuko šerdelės sandariai į jas įeitų. Vieną skylutę pradurkite ,,ašigalyje”, dvi kitas pusiaujyje” jo priešingose pusėse. I anga ,,ašigalyje” įstatykite ilgąją šerdį, o jos jeigos į kamuoliuką vietą užklijuokite plastilino gabaliuku.

Į šonines angas (,,pusiaujyje”), prieš tai atrišę siūlus, įstatykite išlenktus vamzdelius. Į kamuoliuko vidų juos galima įkišti vos ne iki pusės jų ilgio. Svarbu, kad jų išoriniai galai būtų išlenkti pusiaujo plokštumoje, eitų beveik lygiagrečiai su kamuoliuko paviršiumi ir būtų pakrypę į vieną pusę. Susijungimų su kamuoliuku vietas taip pat užlipdykite plastilinu.

Paimkite 5-6 centimetrų pločio popieriaus juostelę, iš jos susukite ploną vamzdelį, priklijuokite juostelės kraštą ir užmaukite ant ilgosios šerdies. Kamuoliuką padėkite ant lygaus paviršiaus, popierinį vamzdelį su šerdimi viduje laikykite vertikaliai. Pradėkite pūsti į ilgąją šerdį. Popierinis vamzdelis, kurį jūs laikote rankoje, bus guolis, o stalo paviršius, ant kurio sukasi kamuoliukas,- ašinis guolis. Kamuoliukas greitai suksis į priešingą užlenktiems vamzdeliams pusę.

Šį prietaisą galima patobulinti. Šratinuko vamzdelį (šerdį) kiaurai persmeikite per kamuoliuką (per jo ,,Pietų ašigalį”) ir į apatinį trumpąjį galą įstatykite antgalį su metaliniu šratuku, kurį kitados išėmėte. Toje vamzdelio dalyje, kuri yra celiuliozinio kamuoliuko viduje, adata reikia pradurti keletą skylučių, kad išeitų į kamuoliuką pučiamas oras. Prietaisą sumontuokite ant nedidelės atramos su vielos guoliais ir įduba lentelėje (ašinis guolis). Tada prietaisas suksis geriau.

Kitą istorinį prietaisą, Segnerio ratą, galima padaryti taip. Iš kieto popieriaus arba plono kartono suklijuokite kūgį. Jo pagrindą sutvirtinkite skersmens ilgio plona medine lentele, pačiame lentelės centre kiaurai pragręžkite skylutę, kūgį iš vidaus ir išorės nutepkite oksoliu, o paskui nudažykite aliejiniais dažais; kai jis išdžius, nulakuokite. Tai reikalinga todėl, kad kūgis nepermirktų, kai į jį įpilsime vandens.

Į skylutę lentelėje įverkite virvele, apačioje užriškite mazgą, o kūgį pakabinkite viršūne žemyn tokioje vietoje, kur galima ant žemės lieti vandenį. Kūgio viršūnėje (dabar ji apačioje) pragręžę skylutę, pritvirtinkite celiuliozinį stalo teniso kamuoliuką su jame įstatytais sulenktais vamzdeliais, kaip Herono Aleksandriečio reaktyvinio rutulio modelyje. Kamuoliuko ,,Šiaurės ašigalyje” reikės prapjauti didesnę angą ir į ją įstatyti kūgio viršūnę.

Celiuliozinio kamuoliuko ir popierinio kūgio susijungimo vietą gerai ištepkite celiuliozę klijuojančiais klijais (pavyzdžiui, nitroceliulioziniais klijais). Paskui, prikarpę trumpų siaurų popieriaus gabaliukų, jų vieną galą klijuokite prie kamuoliuko, o kitą prie kūgio. Ant jų dar užklijuokite siauras juosteles išilgai siūlės. Viena juostelės pusė turi būti priklijuota prie kamuoliuko, of kita prie kūgio.

Prikarpykite trumpų juostelių, jas galima dėti vieną ant kitos kaip lopus. Susijungimo vietą apvyniokite keliais siūlų sluoksniais, kiekvieną sluoksnį patepdami klijais. Kai viskas bus paruošta, į kūgį įpilkite vandens. Kad įveiktumėte trinties jėgas ir kūgio inertiškumą, jį reikės truputį pasukti į šoną, priešingą vamzdelių galams, iš kurių liejasi vanduo.

Čia kūgio matmenys nenurodyti, bet nepamirškite, jog vandens slėgis į celiuliozinį kamuoliuką gali atplėšti jį nuo kūgio. Paimkite 0,5 milimetro skersmens varinį laidą, perverkite juo lentelės angą ir kamuoliuko ,,Pietų ašigalį” ir pasirūpinkite, kad ši kamuoliuko vieta nepraleistų vandens. Laido galu perverkite metalinę veržlę ir paskui užvyniokite jį ant medinio pagaliuko arba vinies. Visą ,,Pietų ašigalį” užklijuokite lopu, išpjautu iš kito kamuoliuko.

Kad varinis laidas, ant kurio sumontuotas prietaisas, neužsisuktų, pakabos vietoje padarykite nedidelį šarnyrą su kilpa, prie kurios pritvirtinkite laidą. Žinoma, galima apsieiti ir be šarnyro, laido galą pririšus prie plono lyno. Mums svarbu, kad neužsisuktų pats laidas.

Dabar Segnerio ratas nebe žaislas. Jis plačiai naudojamas augalams laistyti. Vandens spaudimas sukalioja galvutę su purkštuvais. Sodininkas ar daržininkas tik perneša į kitą vietą lengvą laistomojo aparato įrenginį ir pertempia šlangą.

Šaltinis – reaktyviniai

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.