Gru 11, 2022
108 Views

Teleskopas leis stebėti Mėnulį, planetas ir žvaigždes

Written by

Teleskopas, kurį pasigaminsime, leis stebėti Mėnulį, planetas ir žvaigždes, jis didins šimtą kartų. Pavyzdžiui, stebėdami Marsą jo opozicijos metu, t. y. kai jis yra arčiausiai Žemės, pamatysite rausvą rutuliuką, ne didesnį už žirnį, kai jį stebite iš 30 centimetrų atstumo.

Mūsų teleskopui reikės dviejų linzių, kelių storo popieriaus lapų ir klijų. Objektyvo linzę galima įsigyti vaistinės optikos skyriuje. Reikalinga +0,5 dioptrijos akinių linzė. Linzės kraštai gali būti nelygūs, dėl to nesibaiminkite. Linzės skersmuo yra maždaug penkių centimetrų, todėl vamzdelį klijuosime tokio paties skersmens.

Okuliarui reikia įsigyti dviejų centimetrų židinio nuotolio lupą. Lupos skersmuo neturi didelės reikšmės, bet geriau, kad jis būtų ne didesnis kaip penkių centimetrų. Pagrindinis teleskopo vamzdis turi būti 1,9 metro, o kartu su okuliaro vamzdeliu – 2 metrų.

Jei negausite +0,5 dioptrijos linzės, tai galima imti linzę +1 dioptrijos. Bet tada teleskopo ilgis bus vienas metras. Esant tam pačiam okuliarui, bus didinama 50 kartų. Daugeliui įdomių stebėjimų šio didinimo užtenka. Planetų vaizdas bus mažesnis, bet užtat ryškesnis.

Gaminantis pagrindinį vamzdį, reikia paimti lapą kieto stalinio popieriaus, apvynioti jį ant penkių centimetrų skersmens lygaus pagalio ar tinkamo vamzdžio, paskui, išlyginus lapą, atžymėti, kiek popieriaus tenka vamzdžio vidiniam paviršiui. Tą lapo dalį nudažykite juodais neblizgančiais dažais (juodu guašu ar ,,padažu”).

Vidinis vamzdžio paviršius turi būti juodas ir neblizgantis. Paskui lapo kraštą patepkite klijais ir, ant to paties pagalio vėl susukę vamzdelį, standžiai užvyniokite ant jo likusią lapo dali. Lapo krašto vidinę pusę patepkite klijais, tada vamzdis neatsivynios. Reikia pasirūpinti, kad vamzdelis būtų susuktas standžiai, o visi popieriaus sluoksniai gerai priglustų vienas prie kito.

Ko gero, 1,9 metro ilgio vamzdžiui reikės suklijuoti dar vieną tokį patį vamzdelį, o paskui, sujungus jų galus, susijungimo vietą du ar tris kartus apvynioti popieriumi, vidinę lapo pusę gerai patepant klijais. Jeigu planuojate būsimąjį teleskopą pasiimti į kelionę, tai patogumo dėlei sujungimo vietą reikia taip įruošti, kad vieną vamzdelį galėtumėte lengvai atskirti nuo kito.

Okuliaro vamzdeliui iš tokio paties popieriaus reikia suklijuoti 20 centimetrų ilgio vamzdelį. Jo vidinis skersmuo turi būti lygus išoriniam didžiojo vamzdžio skersmeniui. Būtina, kad sandariai užmautas ant pagrindinio vamzdžio galo okuliaro vamzdelis gana laisvai slankiotų.

Kai pagrindinis ir okuliaro vamzdžiai bus suklijuoti, juose reikės įtvirtinti linzes. Naudodamiesi žirklėmis ir klijais, iš plono kartono arba iš to paties kieto popieriaus padarykite du dangtelius: vieną vamzdžio galui, kur bus objektyvas, kitą okuliaro vamzdelio galui. Dangtelių viduryje reikia prapjauti angeles. Jų skersmenys turi būti šiek tiek mažesni negu linzių. Iš išorės tiksliai viduryje įstatę linzę, ant jos uždėkite iš kieto popieriaus išpjautą žiedelį ir jį priklijuokite. Dabar dangtelius kartu su linzėmis bet kuriuo metu galėsite nuimti, linzes nušluostyti švariu bajiniu skudurėliu ir įsidėti į dėžutę, kad nedulkėtų.

Objektyvo linzės išgaubtumas turi būti išorėje. Kai viskas bus paruošta, linzės nušluostytos ir pritvirtintos savo vietose, galima laikyti, kad teleskopo optinė dalis gatava. Nekenktų teleskopo vamzdelių išorę nudažyti aliejiniais dažais ir leisti jiems gerai išdžiūti.

Didelius vamzdelius galima klijuoti kleisteriu, kuriuo lipdomi tapetai. Gaubtuvėlius (stiklų laikiklius) geriausiai klijuoti sintetiniais ar kitokiais popierių gerai klijuojančiais klijais iš tūbelių. Naudojant klijus, jokiu būdu negalima teplioti stiklų. Stiklai turi būti idealiai švarūs. Dviem pirštais galima liesti tik linzės kraštelius.

Prieš įtvirtinant linzes reikia nuplauti su muilu (jeigu linzės nesuklijuotos), leisti joms gerai išdžiūti, o paskui nušluostyti švariu bajiniu skudurėliu. Mums liko padaryti dar vieną svarbią teleskopo dalį stovą. Be stovo teleskopu naudotis neįmanoma.

Reikia pasidaryti tokio aukščio stovą, kad, sėdėdami ant sudedamosios kėdutės, be didelės įtampos galėtumėte stebėti įvairius dangaus sklypus – nuo Šiaurinės žvaigždės (virš galvos) iki horizonto. Stovas bus kombinuotas – jį sudarys nejudantis trikojis ir ištraukiamas, į visas puses besisukantis prietaisas.

Stovo kojytes reikia padaryti iš medinių maždaug 120 centimetrų ilgio ir 2×4 centimetrų storio juostelių. Iš 4 centimetrų storio lentos išpjaukite trikampį (jo kraštinių ilgis – maždaug 12 centimetrų). Trikampio centre išgręžkite skylę, į kurią bus statomas apvalus 2-2,5 centimetro skersmens pagalys. Tai bus mūsų teleskopo laikiklis. Pagalyje laikiklyje kas penkis centimetrus kiaurai pragręžkite skylutes, į kurias galima įstatyti metalinį kaištelį.

Remdamasis į trikojo trikampį, kaištelis neleis laikikliui nusileisti žemyn. Nupjaustę trikampio kampus, pakabinamomis vyrėmis prie jo pritvirtinkite smailias kojytes. Viršutinės laikiklio dalies šone dviem medsraigčiais priveržkite medinį ratuką. Prie jo sraigtu su sparnuotąja veržle pritvirtinkite antrą ratuką, kuris galės sukiotis ant sraigto. Iki galo priveržus sparnuotąją veržlę, sraigtas vieną ratuką turi prispausti prie kito. Prie antrojo ratuko pritvirtinkite 50-60 centimetrų ilgio medinę juostelę. Prie jos galų statmenai pritvirtinkite du fanerinius 12-15 centimetrų skersmens ratukus.

Ratukuose reikia įtaisyti žiedinius lizdus, į kuriuos bus įdedamas mūsų teleskopas. Prie šių ratukų pritvirtinkite virveles teleskopui pririšti, tada jis neiškris iš lizdų. Čia duotas paprasčiausio trikojo detalių aprašymas; galite sugalvoti tobulesnę konstrukciją. Pavyzdžiui, visą teleskopo laikiklį padaryti metalinį: vietoj medinio apvalaus pagalio – aliumininį vamzdį, visas kitas tvirtinimo detales iš turimo po ranka metalo. Visas medines stovo detales prieš jų montavimą reikia gerai apdoroti švitriniu popieriumi, nudažyti ir nulakuoti.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Teleskopas

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.