Lap 10, 2022
81 Views

Svoris šilumos reguliuotojas

Written by

Svoris šilumos reguliuotojas. Gamtoje egzistuoja dar vienas šilumos sklidimo būdas konvekcija. Ji pastebima skysčiuose ir dujose. Konvekcija pagrįsta tuo, kad šildomi skysčių ar dujų garai darosi ne tokie tankūs ir kyla į viršų, o šaltesni, sunkesni sluoksniai leidžiasi žemyn. Šilumos šaltinis paprastai būna apačioje, todėl įšilę sluoksniai nuolat juda aukštyn, o šalti žemyn. Bet nesvarumo sąlygomis, pavyzdžiui, orbitinėje stotyje, šiluma šitaip nesklinda. Juk svorio – šilumos reguliuotojo – nėra.

Kad pasektumėte, kaip konvekcija vyksta skysčiuose, padarykite tokį bandymą. Paimkite glotnią metalinę plokštelę, pavyzdžiui, lygų metalinį konservų stiklainio dangtelį, ant jo padėkite kelis kalio permanganato kristalus, ant jų užlašinkite vandens lašą ir užtepkite ploną stearino sluoksnį.

Stearino paplotėlio kraštus sandariai prilipdykite prie plokštelės. Į stiklinę įpilkite vandens, ją taip uždenkite plokštele, kad stearino paplotėlis atsidurtų stiklinės viduje. Ranka prilaikydami stiklinę, ją apverskite dugnu į viršų.

Plokštelę su stikline pastatykite ant dviejų atramų, kad iš apačios galėtumėte pašildyti žvake. Į tą plokštelės vietą, virš kurios priklijuotas stearinas, nukreipkite žvakės liepsną. Įkaitęs paplotėlis atsiknos nuo plokštelės, o violetine spalva nusidažiusio karšto vandens srautas išsiverš į viršų.

Pamatysite dažyto vandens srautų cirkuliavimą: šiltos srovelės kyla aukštyn, šaltos leidžiasi žemyn. Šitaip padarykite oro šiluminių srovių cirkuliaciją demonstruojantį bandymą. Paimkite žibalinės lempos stiklą, o jeigu jo nėra, tai kefyro butelį lygiai nupjautu dugnu. Lempos stiklu apgaubkite degančią žvakę. Ji greitai užges, nes negaus gaivaus oro.

Karštas oras su degimo produktais kyla aukštyn, o naujas neturi pro kur patekti. Jeigu į lempos stiklą įdėsite kieto popieriaus juostelę, vidaus erdvę ji padalys į dvi puses: toje, kur yra žvakė, karštas oras su degimo produktais kaip ir pirma kils aukštyn, o gaivus šaltesnis oras pateks prie žvakės iš viršaus per kitą pertvaros pusę.

Kad įsitikintumėte, jog pertvara atlieka svarbų vaidmenį aprūpinant žvakę gaiviu oru ir kad be jos oras necirkuliuos, ištraukite popierinę juostelę. Žvakė tuoj pat užges.

Apie konvekcija remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Konvekcija

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.