Gru 16, 2022
94 Views

Stiklo prizmė Saulės spindulius paverčia vaivorykštės juosta

Written by

Stiklo prizmė Saulės spindulius paverčia vaivorykštės juosta. Mokslininkai sukonstravo prietaisą spektroskopą, kuriuo gaunama ne siaura spektro juosta, o labai plati. Joje viena spalva nepastebimai pereina į kitą. Šiame prietaise yra speciali skalė, kurioje matyti, kad kiekviena spalva būna tik savo vietoje. Bandymai parodė, kad įkaitę kietieji kūnai duoda ištisinį spektrą, o įkaitusios dujos ištisinio spektro neduoda, o duoda tik keletą tokių siaurų spalvų juostų, kad jas galima laikyti linijomis.

Pavyzdžiui, įkaitę metalo natrio garai duoda tik dvi netoli viena nuo kitos esančias geltonas linijas. Jeigu į ištisinę spektro juostelę žiūrėsime pro palyginti šaltus, tai yra nešvytinčius natrio garus, tai toje spektroskopo skalės dalyje, kur buvo stebimos įkaitusio natrio geltonos linijos, dabar netoli viena nuo kitos bus dvi juodos linijos.

Natrio garai praleido pro save kitas spektro spalvas ir sulaikė tik tas spalvas, kurias jie įkaitę spinduliuoja. Ištisiniame Saulės spektre ir ištisiniuose žvaigždžių spektruose yra daugybė juodų linijų. Mat Saulės arba tolimos žvaigždės spinduliai iš įkaitusios aplinkos išeina kaip ištisinis spektras. Nors Saulės ir stebimos žvaigždės atmosferą sudaro įkaitusios dujos, bet jų temperatūra yra kur kas žemesnė už įkaitusio spindulių šaltinio temperatūrą, todėl kiekviena dujų rūšis sugeria tam tikro ilgio bangas.

Spektroskope ištisiniame spektro lauke matyti daug juodų linijų. Šifruojamos jos taip: kiekviena linijų grupė priklauso tam tikroms dujoms. Grupuojant linijas, galima tiksliai pasakyti, kokių dujų yra Saulėje, kokių dujų yra vienoje ar kitoje žvaigždėje.

Įdomu, kad ir Saulėje, ir žvaigždėse mokslininkai aptiko tik tuos elementus, kurių esama Žemėje. Yra žinomas atsitikimas, kad spektroskopu buvo rastos nežinomos Saulės dujos. Saulės garbei jos buvo pavadintos heliu. O po 26 metų tos pačios dujos buvo rastos ir Žemėje. Tai antros po vandenilio lengvosios dujos. Dabar jos plačiai naudojamos pramonėje ir mokslinėse laboratorijose.

Akvareliniais dažais nudažykite ištisinio spektro juostelę lygiai tokio paties dydžio, kaip dešimtos klasės fizikos vadovėlyje, ir ją įrėminkite. Paskui balto celofano lape tušu nubraižykite tokį patį rėmelį, priglauskite celofaną prie natrio spektro ir ten, kur pamatysite geltoną juostelę (supaprastintai vaizduojama viena juostele, iš tikrųjų yra dvi plonos geltonos linijos), celofane tušu nubrėžkite tokio paties dydžio juodą juostelę. Kai tušas išdžius, uždėkite celofaną ant nupiešto ištisinio spektro.

Gausite natrio absorbcijos spektrą. Galima suabejoti, kam visa tai daryti spalvotoje lentelėje visa tai pavaizduota. Bet reikalas tas, kad celofano lapelis jūsų rankose pakeičia tuos natrio garus, pro kuriuos apžiūrinėjate ištisinį spektrą. Pašalinkite ,,natrio garus”, spektras bus be pataisos”. Uždėkite celofaną, spektre atsiras juoda juostelė – natrio ,,autografas”.

Fizikos vadovėlyje galite pamatyti Saulės spektrą su spektroskope gerai matomomis juodomis juostelėmis. Tai vėsesnės Saulės atmosferos dujos absorbavo ištisinio spektro dalis. Bet kai vyksta visiškas Saulės užtemimas, kai Mėnulis, uždengdamas visą Saulės diską, suteikia milžinišką paslaugą astronomams, lieka neuždengta šviečianti įkaitusi Saulės atmosfera.

Ir štai dabar spektroskope matyti tos atmosferos spektras. Spektroskopo skalėje, kur buvo matomos juodos linijos, atsirado spalvotos linijos tų dujų, kurių yra įkaitusioje Saulės atmosferoje. Dabar savo spektrą jos spinduliuoja pačios, pasakoja apie save spalvų kalba.

Nors viršutiniai Saulės atmosferos sluoksniai yra įkaitę ir šviečia gana ryškiai, jie laikomi šalčiausia Saulės dalimi. Saulės gelmių temperatūra siekia 20 milijonų laipsnių, o sąlygiškai laikoma Saulės ,,paviršiumi” fotosfera turi tik 6 tūkstančius laipsnių. Įkaitusios Saulės atmosferos temperatūra yra dar žemesnė.

Kai būna Saulės užtemimai, galite juos stebėti pro gerai aprūkytą stiklą. O dar geriau, jeigu Saulės užtemimą stebėsite iš anksto paruošę fotografinę plokštelę, kurią reikia apšviesti, o paskui išryškinti ir užfiksuoti. Gausite stiklinę plokštelę lygiu juodu paviršiumi, labai patogią stebėjimams. Iki užtemimo pro tokią plokštelę Saulė įžiūrima kaip neryškus šviesus ratukas.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.