Lap 7, 2022
130 Views

Skydas nuo šilumos

Written by

Per žiemos šalčius išeidami į lauką, naudojatės šilumos izoliacija, paprasčiau kalbant, apsivelkate šiltą paltą arba kailinius. Tarp vatos ar kailio pluoštų esantis oras negali cirkuliuoti nuo šilto prie šalto, o pats oras, kaip ir visos dujos, yra blogas šilumos laidininkas. Todėl per didelius šalčius turi praeiti nemažai laiko, kad kailiniai visiškai nustotų šildę.

Reikia pasakyti, kad kailiniai apskritai niekada nešildo, jie tik padeda išlaikyti tą šilumą, kurią turite. Vadinasi, norint ką nors apsaugoti nuo šalčio, reikia taikyti šilumos izoliaciją. Bet ir nuo šilumos pertekliaus tenka imtis šilumos izoliacijos priemonių. Kai erdvėlaivis (turimas galvoje nuleidžiamasis aparatas, kuriame yra kosmonautai) dideliu greičiu lekia Žemės atmosferoje, jo sienelės trinasi į orą ir stipriai įkaista. Ekipažui apsaugoti arba ten esantiems prietaisams išsaugoti, jeigu tai automatinis įrenginys, skraidęs prie Mėnulio ar kitos planetos, naudojama šilumą izoliuojanti, karščiui atspari antvalktis. Ji susideda iš blogai šilumą praleidžiančių ir aukštą temperatūrą galinčių atlaikyti medžiagos sluoksnių.

Jau buvo kalbėta apie tai, kad dujos yra blogi šilumos laidininkai. Norint tuo įsitikinti, galima padaryti šį bandymą. Paimkite vaikišką aliumininę lėkštelę, pastatykite ją ant nedidelės ugnies ir, kai ji gerai įšils, įpilkite į ją pusę arbatinio šaukštelio vandens. Nors reikėtų tikėtis, kad vanduo tuoj pat išgaruos, bet taip sferoidu neatsitiks.

Vanduo plokščiu rutuliuku nusiris į žemiausią lėkštės vietą ir ten sustos ant įkaitusio metalo. Keistai atrodo, kad vanduo ne iš karto virsta garais. Žinoma, vanduo garuoja, bet tie patys garai, kuriais virsta vanduo, ir apsaugo didelį sferoidinį lašą nuo įkaitusio metalo.

Šiuo atveju garai yra puikus šilumos izoliatorius. Galima padaryti ir paprastesnį šio bandymo variantą. Kai lyginsite skalbinius, apverskite lygintuvą ir, jeigu jis gerai įkaitęs, tėkštelėkite ant jo vandens. Vanduo iš karto pavirs mažais apvaliais rutuliukais, kurie greitai risis lygintuvu. Šie į rutuliukus panašūs maži lašeliai taip pat neišgaravo per akimirką, nuo lygintuvo karščio juos taip pat apsaugojo garų sluoksnis, garų pagalvė”. Su šia ,,garų pagalve” vandens rutuliukai ir keliavo per įkaitusį lygintuvą.

Dabar yra aparatų, kurie juda su ,,oro pagalve”, šiek tiek pakilę nuo žemės arba vandens. Galingi ventiliatoriai pučia žemyn ir sukuria tokią standžią oro pagalvę, kad ji išlaiko viso aparato kartu su jame esančiu ekipažu svorį. Mūsų bandyme buvo kažkas panašaus į šį judėjimo būdą. Tik buvo ne oro, o garų pagalvė”, ir ją sukūrė įkaitusio metalo paviršius.

Dar padarykite tokį bandymą. Paimkite keletą mažų sauso ledo gabaliukų, padėkite juos ant aliumininės lėkštės lygaus paviršiaus. Lėkštę kraipykite į įvairias puses. Sauso ledo gabaliukai lengvai slys lygiu paviršiumi. Šiltas aliumininės lėkštės paviršius (jo temperatūra skiriasi nuo sauso ledo temperatūros mažiausiai 100 laipsnių) padeda sparčiau išsiskirti anglies dioksidui. Po sauso ledo gabaliukais susidaro ,,anglies dioksido pagalvės„, kuriomis ir slidinėjama.

Remtasi apie šilumą.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.