Lap 8, 2022
78 Views

Šilumos kaip spinduliavimo energijos perdavimo būdas

Written by

Dabar susipažinote su spinduliavimu, šilumos, kaip spinduliavimo energijos, perdavimo būdu, kai nešildoma tarpinė erdvė. Bet yra ir kitų šilumos sklidimo būdų. Vienas jų vadinamas šilumos laidumu.

Jums teko imti už rankenėlės puodą, kuriame ką tik užvirė vanduo. Jei rankenėlė metalinė, ji labai karšta. Žinoma, jos niekas specialiai nešildė, šildė puodą, bet šiluma iš karšto puodo perėjo į rankenėlę ir ji įkaito. Šiluma metalu sklido palengva. Kitados toks šilumos judėjimas buvo lyginamas net su tekančio vandens judėjimu.

Įvairios kietosios medžiagos nevienodai praleidžia šilumą. Metalai tai daro geriausiai. Tačiau ir metalų yra šilumos laidumo čempionų. Tai vadinamieji ,,taurieji metalai”- platina, auksas, sidabras. Jie plačiai naudojami atsakingose elektrinėse schemose, prietaisuose, aparatuose.

Kad pamatytumėte, kaip nevienodai metalais sklinda šiluma, padarykite šį bandymą. Paimkite du arbatinius šaukštelius: vieną sidabrinį, kitą iš nikelio lydinių. Stearino lašais prie jų pritvirtinkite po sąvaržėlę.

Šaukštelius įdėkite į stiklinę, kad skirtingose pusėse iš jos kyšotų koteliai su sąvaržėlėmis. Įstiklinę įpilkite verdančio vandens. Šaukšteliai įkais. Sidabrinio šaukštelio stearinas ištirps, ir sąvaržėlė nukris. Kito šaukštelio sąvaržėlė arba visai nenukris, arba nukris vėliau, kai šaukštelis labiau įkais.

Žinoma, šaukšteliai turi būti vienodos formos ir dydžių. Jeigu neturite sidabrinio šaukštelio, imkite tuos, kuriuos turite, bet tik iš skirtingų metalų. Katras įkais greičiau, to metalas geriau praleidžia šilumą, jis yra laidesnis šilumai.

Iš kietųjų medžiagų šilumą blogiausiai praleidžia keramika, plastmasė, medis, audiniai. Štai kodėl arbatinukų ar keptuvių rankenėlės yra daromos iš plastmasės ar medžio. O jeigu rankenėlė yra metalinė, norint nenusideginti pirštų, tenka naudotis skudurėliu. Jis taip pat blogai praleidžia šilumą ir apsaugo ranką nuo nudegimo, yra šilumos izoliatorius.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.