Lap 12, 2022
121 Views

Panagrinėkime nedidelius vandens kiekius – lašus

Written by

Iš pradžių panagrinėkime nedidelius vandens kiekius – lašus. Žinote, kad skysčiai visada gauna tų indų ar telkinių, kuriuose jie yra, formą. Daug iš indo išlieto vandens tuoj pat išsisklaido dėl savo svorio poveikio. Na, o jeigu vanduo staiga taptų besvoris, kokią formą jis įgautų pilamas iš indo, kuriame jis buvo laikomas?

Iš pradžių panagrinėkime nedidelius vandens kiekius – lašus. Lašai yra labai lengvi, svoris beveik neiškreipia arba labai mažai iškreipia jų rutulinę formą, tik šiek tiek suploja. Vandens rutuliukus lašus galima stebėti ant augalų lapų arba audinių, kurie nesugeria vandens. Juo lašas mažesnis, tuo jis apvalesnis. Ore vandens lašai yra beveik rutuliuko formos. Laisvojo kritimo metu jie yra nesvarumo būsenoje, o paviršiaus įtempimas, siekdamas sukurti mažiausią paviršių, suteikia jiems beveik rutulio formą.

Padarykime įdomų senovinį bandymą. Skysčiui bus sudarytos tokios pat sąlygos, kokios būna nesvarumo būsenoje. Šio bandymo metu galėsite stebėti natūralią skysčio formą ne mažame lašelyje, o maždaug dviejų centimetrų skersmens dydžio rutuliuke.

Šiam bandymui mums reikės: denatūruoto spirito arba trigubo odekolono, vandens, šiek tiek saulėgrąžų ar medvilnės aliejaus, pipetės ir nedidelio stikliuko.

Į stikliuką įlašinkite kelis aliejaus lašus, paskui iki pusės jį pripilkite denatūruoto spirito arba trigubo odekolono. Aliejus sunkesnis už spiritą, todėl jis susirinks stikliuko dugne. Dabar į stikliuką po truputį pilkite vandenį, atsargiai maišydami pagaliuku, kad spiritas tolygiai su juo susimaišytų.

Greitai pamatysite, kad, atsiplėšęs nuo dugno, po truputį ims kilti aliejaus rutuliukas. Dabar nustokite pylę vandenį, o į stikliuką įpilkite šiek tiek spirito arba trigubo odekolono. Reikia pasiekti, kad aliejaus rutuliukas šiek tiek nusileistų, pakibtų stikliuke tam tikrame gylyje. Tai įvyks, kai aliejaus ir spirito bei vandens mišinių lyginamieji svoriai pasidarys vienodi.

Į pipetę įtraukite truputį aliejaus ir įlašinkite jį į aliejaus rutuliuką. Tai pakartoję keletą kartų, pastebėsite, kad stikliuke rutuliukas vis didėja. Geriausiai jį stebėti iš viršaus, o ne pro išlenktą, formą iškreipiantį stikliuką.

Jeigu pabandysite pagaliuku stikliuke pakeisti rutulio formą, jis po kelių sekundžių vėl įgis ankstesnę formą. Paviršiaus įtempimo jėgų veikiamas, aliejus sukuria mažiausią paviršių – rutulio paviršių. Imkime ir šiek tiek pafantazuokime. Įsivaizduokime, kad esame erdvėlaivio kabinoje ar orbitinėje stotyje, kur viskas yra nesvarumo būsenoje.

Šiam įsivaizduojamam bandymui, kurį ruošiamės daryti, paimkime pilną stiklinę vandens. Kad ir kaip ją vartysime, vanduo neišsilies. Kad vanduo išsilietų, teks, nors ir nelabai stipriai, stiklinę krestelėti.

Pasisupęs ore, vanduo įgis rutulio formą. Net daug vandens, pavyzdžiui, tiek, kiek telpa kibire, nesvarumo sąlygomis gali įgyti rutulio formą. Jeigu oras nė kiek nejudės, erdvėlaivio kabinoje plaukios didelis vandens rutulys. Praradęs svorį, vanduo pagaliau atgaus natūralią formą.

kosminės stoties ,,Saliutas 4″ televizija transliavo reportažą. Kosmonautai P. Klimukas ir V. Sevastjanovas pro guminį šlangą pylė vandenį, kuris liejosi stambiais rutuliukais. Pasirodo, nereikia nė fantazuoti…

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.