Lap 14, 2022
60 Views

Mažiausio paviršiaus paieškos

Written by

Mažiausio paviršiaus paieškos. Užsibrėžkime tarp vienodą tūrį turinčių geometrinių figūrų surasti tą, kurios paviršius yra mažiausias. Naudodamiesi čia pateiktomis nesudėtingomis formulėmis, galėsite lengvai apskaičiuoti kelių geometrinių figūrų paviršių.

Paimkite gabalą plastilino arba molio (molis turi būti gerai išminkytas, be gumulėlių). Pirmiausia nulipdykite kubą. Kadangi visi kubo šonai yra lygūs, išmatuokite vieną briauną. Paskui apskaičiuokite jo paviršiaus plotą pagal formulę S=6 1²; čia S-kubo paviršius kvadratiniais centimetrais, 1-jo briaunos ilgis centimetrais.

Gautą rezultatą užsirašykite. Paskui iš to paties plastilino arba molio gabalo nulipdykite cilindrą. Jo tūris bus toks pats, koks buvo kubo (medžiagos kiekis tas pats, tik pakito forma). Apskaičiuokite cilindro paviršiaus plotą. Aišku, kad jį sudarys šoninio paviršiaus ir abiejų pagrindų plotai. Išmatuokite cilindro pagrindo spindulį ir jo aukštį S=6,28 r (h+r); čia S-cilindro paviršius kvadratiniais centimetrais, r- pagrindo spindulys centimetrais, h cilindro aukštis centimetrais.

Užsirašykite cilindro paviršiaus dydį ir iš to paties plastilino arba molio gabalo nulipdykite kūgį. Išmatuokite jo sudaromąją (jo briaunos ilgį) ir pagrindo spindulį. Kūgio paviršių apskaičiuosite pagal formulę S-3,14 r (1+1); čia 1-kūgio pagrindo spindulys, 1-kūgio sudaromoji.

Užsirašę rezultatą, kūgį paverskite rutuliu. Pavoliojus delnuose, galima pasiekti, kad jis būtų visiškai apvalus. Rutulio skersmenį išmatuokite virbalu arba tiesiu storos vielos gabalu. Virbalu arba viela pradurkite rutulį per centrą.

Skersmens ilgį, išreikštą centimetrais, padalykite iš dviejų, gausite rutulio spindulį. Apskaičiavę pagal formulę S=12,56 r², gausite rutulio paviršių. Kai palyginsite gautą rezultatą su ankstesniaisiais, matysite, kad iš to paties plastilino ar molio gabalo nulipdytų figūrų mažiausias paviršius yra rutulio. Žinoma, lipdant geometrines figūras, reikia pasistengti, kad jos būtų taisyklingos.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Pavir%C5%A1iaus_%C4%AFtemptis

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.