Lap 15, 2022
90 Views

Nesvarumo bandymai įgyvendinta idėja

Written by

Nesvarumo bandymai įgyvendinta idėja. Dar prieš tris šimtus metų didysis fizikas Izaokas Niutonas pareiškė, kad įmanoma sukurti dirbtinį Žemės palydovą. Jis įrodė, kad beorėje erdvėje aplink Žemę gana dideliu greičiu paleistas ,,fizinis kūnas” niekada nenukristų ant Žemės, o skrietų aplink ją.

Kelis kartus meskite akmenį, ir matysite: juo stipriau jį metėte, t. y. juo didesnį greitį jam suteikėte, tuo toliau jis nulėks. Žemėn jis krinta dėl Žemės traukos. Bet jeigu akmeniui būtų suteiktas pirmasis kosminis greitis, maždaug 7,9 kilometro per sekundę, ir tai būtų padaryta beorėje erdvėje, kosmose, kad atmosfera netrukdytų akmeniui judėti, tai jis nenukristų ant Žemės. Jis visą laiką skrietų aplink Žemę. Tas skriejimas aplink Žemę iš esmės taip pat yra kritimas, bet jis vyksta tokiu dideliu greičiu, kad šis greitis neleidžia jam nukristi, nors Žemė ir traukia akmenį prie savęs.

Dabar pirmuoju kosminiu greičiu paleisti mūsų dirbtiniai palydovai kosminėje erdvėje skrieja aplink Žemę. Jie atlieka labai įvairius meteorologinius ir kitus mokslinius stebėjimus, o šių stebėjimų rezultatus perduoda į Žemę. Be to, dirbtiniuose palydovuose įrengiama speciali aparatūra, kuri dideliais atstumais padeda perduoti televizijos ir radijo laidas.

Žinoma, tai, kas čia buvo pasakyta apie palydovų judėjimą, tinka ir aplink Žemę skriejantiems erdvėlaiviams bei orbitinėms stotims. Tik jie yra kur kas didesni, be to, jų paskirtis šiek tiek kita. Jie pritaikyti žmonėms skraidyti.

Žmonės atlieka tuos stebėjimus ir eksperimentus, kurių nepajėgia atlikti automatai. Visa, kas yra erdvėlaiviuose, kosminėse orbitinėse stotyse ir dirbtiniuose Žemės palydovuose, patiria nesvarumo būseną, t. y. tokią būseną, kurioje daiktai neslegia atramų.

Šiame skyriuje susipažinsite su nesvarumu, bet patys jo nepatirsite. Namuose tokio bandymo atlikti neįmanoma. Padarysime keletą bandymų, kurie leis suvokti, kaip dingsta svoris ir ką daro kai kurie kūnai, pavyzdžiui, skysčiai, nesvarumo būsenoje. Iš pradžių susipažinsite su dalinio svorio netekimo reiškiniu, o paskui stebėsite ir visišką nesvarumą.

Tačiau, prieš pradėdami pagrindinius bandymus, padarysime keletą pagalbinių eksperimentų.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.