Kad užbaigtumėte reaktyviniu judėjimu pagrįsto sukimosi eksperimentus, padarykite dar tokį bandymą. Paimkite vaikišką oro balionėlį ir kiek galima stipriau jį pripūskite. Prieš stipriai užrišdami jį siūlu, į angą įstatykite ploną užlenktą vamzdelį tuščią šratinuko šerdį.
Prieš tai išorinį šerdies galiuką sulydykite degtuku, kad neišeitų oras. Balionėlio šone pleistru priklijuokite siūlą ir ant jo pakabinkite balionėlį. Dabar, kai balionėlis pakabintas, vamzdelis atsidūrė pusiaujyje. Svarbu patikrinti, kad vamzdelio išlenkimas būtų horizontalioje plokštumoje. Kai balionėlis nurims, nustos suptis, nukirpkite užlenkto vamzdelio galiuką. Iš balionėlio pradės eiti oras, ir balionėlis suksis.
Tą patį bandymą galima padaryti ir nekabinant balionėlio. Į dubenėlį įpilkite vandens, ant vandens padėkite balionėlį, ir jis pradės greitai suktis vienoje vietoje. Dubenėlio skersmuo turi būti mažesnis negu balionėlio.
REAKTYVINIS DUŠAS
Jeigu jūsų bute yra rankinis dušas (vertikaliai jis nekabinamas, jį sudaro purkštuvas su rankenėle ir lankstus šlangas), tai su juo galima padaryti įdomų bandymą. Pakabinkite jį ant šlango vertikaliai virš vonios.
Purkštuvas ir rankenėlė yra gana sunkūs, todėl jis kabos vertikaliai. Išskyrus sunkio jėgą, dušo purkštuvo galvutės kol kas neveikia kitos jėgos. Bet, į dušą paleidus vandenį, rankenėlė su purkštuvu gale pakrypsta į priešingą tekančioms čiurkšlėms pusę. Toje dušo vietoje, kur vanduo pasuka, kad pro purkštuvo angeles prasiveržtų išorėn, veikia reakcijos jėga, kuri ir nukreipia dušą nuo vertikaliosios padėties.
Bet ne visi turi tokį dušą, koks dabar buvo aprašytas, todėl tokį patį bandymą galima padaryti kitaip. Ant plono guminio vamzdelio pakabinkite nebenaudojamo plastmasinio šratinuko korpusą. Į jo didžiąją angą turi būti įstatytas vamzdelis, o siaurąją angelę reikia užkimšti mediniu kaišteliu. Korpuso šone pragręžkite skylutę.
Jeigu paleisite į vamzdelį vandenį, tai vanduo, čiurkšlele verždamasis pro išgręžtą skylutę, priešinėje sienelėje sukurs reaktyvinę jėgą, kuri nukreips guminį vamzdelį nuo vertikalios padėties. Įvyks tas pats, kas atsitinka dušui. Galioja ištekančios čiurkšlės reakcija.
Kad gautumėte gerą vandens spaudimą, jei nėra vandentiekio, paimkite ilgesnį vamzdelį, o indą su vandeniu pastatykite kuo aukščiau. Laisvą vamzdelio galą nuleiskite į indą iki paties dugno, o pro kito galo antgalį burna patraukite vandenį. Kai vanduo pradės tekėti, jis tekės tol, kol viršutinis galas bus vandenyje. Šis įtaisas vadinamas sifonu.
REAKTYVINIS LAIVAS
Tai ne erdvėlaivis, o vandenyje plaukiojantis žaisliukas. Jam reikalingas nepaprastas ,,kuras”, nes jo varomosios jėgos šaltinis yra anglies dioksidas. Paimkite plastmasinę apvalią lydyto sūrio dėžutę. Reikia, kad dėžutė ir dangtelis būtų sveiki ir kad dangtelis sandariai uždarytų dėžutę. Kad būtų patikimiau, dėžutės kraštus nestorai patepkite plastilinu. Jeigu į dėžutę įpilsite šiek tiek vandens ir sandariai uždengsite dangtelį, o paskui dėžutę apversite, vanduo neturi sunktis išorėn.
Po pačiu uždėto dangtelio kraštu stipriai įkaitinta vinimi dėžutėje pradurkite angelę. Bandymui reikės kelių gabaliukų sauso ledo. Sudėti krūvon, jie būtų vištos kiaušinio dydžio. Dėžutės dugne padėkite apverstą metalinį majonezo stiklainio dangtelį. Jis užims visą dėžutės dugną. Jame tolygiai išdėliokite kelis sauso ledo gabaliukus, užpilkite juos verdančiu vandeniu ir, dangteliu sandariai uždengę dėžutę, tuojau pat nuleiskite ją į vandenį. Smarkiai garuodamas, anglies dioksidas srautu veršis pro angą, o dėžutė plauks į priešingą pusę.
Iš pradžių bandymą atlikite, vietoj sauso ledo dėdami kreidos gabaliukus, kad žinotumėte, kiek verdančio vandens reikia įpilti į dėžutę. Plaukiodama dėžutė neturi virsti ant šono, o jos angelė turi būti virš vandens paviršiaus.
Apie reaktyvininį variklį