Sau 21, 2023
90 Views
Komentavimas išjungtas įraše Filodendras (Monstera) atogrąžinių miškų pusiau epifitinis augalas

Filodendras (Monstera) atogrąžinių miškų pusiau epifitinis augalas

Written by

Ajerinių (Araceae) šeimos. Pietų Amerikos drėgnų atogrąžinių miškų pusiau epifitinis augalas M. deliciosa Liebm. Natūraliose sąlygose savo šliaužiančiu (kaip gyvatė) tamsiai žaliu stiebu filodendras aukštai įlipa į kitus medžius. Iš 7-8 metrų aukščio, kaip virvės kabo nukarę orinės rudos 1-2 centimetrų storio filodendro šaknys «Tarzano virvės», kurių ties kiekvienu lapu esti po vieną arba dvi.

Pasiekę dirvą tokios šaknys įsitvirtina, ir statmenai, tiesiu keliu į lapus jomis kyla vanduo. Lapai dideli, tamsiai žali, skylėti. Žiedai įdomūs apsupti dideliu gelsvai baltu primena kalijos žiedus. Kambariuose auginami filodendrai žydi retai. Vaisiai – burbuolės, panašios į kukurūzų burbuoles, kurios prinokusios stipriai kvepia ananasu; valgomos. Kai ore susikaupia daug drėgmės, filodendras «verkia» lapų pakraščiuose lašais iš žiotelių sunkiasi vanduo.

Filodendras veisiamas sėklomis, kurios atvežamos iš atogrąžinių kraštų, stiebo gabaliukais, ūgiais ir atžalomis. Didelį, seną filodendrą su ištįsusiu – išsirangiusiu, belapiu stiebu galima atnaujinti. Tam tikslui lapuota viršūnė su dalimi orinių šaknų nupjaunama (žaizda apibarstoma trintomis medžių anglimis) ir sodinama į vazoną kartu sudedant ir orines šaknis.

Likęs senas stiebas pjaustomas gabaliukais taip, kad kiekvienas iš jų turėtų po 1-2 akutes. Gabaliukai sudedami į drėgną smėlį arba smėlingą durpžemį ir laikomi 18-20 laipsnių temperatūroje. Po kiek laiko įsišaknija ir pradeda augti. Filodendrą taip pat galima išauginti iš šoninių ūgių ir atžalų.

Kiekvieną pavasarį filodendrą reikia persodinti. Žemių mišinys paruošiamas iš 1 dalies lapinės, 1 dalies durpinės, 2 dalių veleninės žemės ir 0,5 dalies smėlio. Vasarą filodendrą reikia gausiai laistyti ir tręšti karvių mėšlo srutomis arba amonio salietra. Gerai jis žiemoja 12-15 laipsnių temperatūroje. Orinių filodendro šaknų nupjaustyti nepatariama; jas galima įkišti į vazono žemę, nes jos padeda maitinti viršutinius lapus.

Skaitykite daugiau:

Echinokaktusas (Kaktusas ežys) – Echinocactus

Gebenė (Hedera) Viena Įdomiausių Vijoklinių Augalų

Palmės (Palmae) labiausiai visų mėgiamos ir vertinamos

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.