Lap 5, 2022
119 Views

Svoris ir sunkio jėga yra ne tas pats

Written by

Svoris ir sunkio jėga yra ne tas pats. Sunkio jėga veikia patį kūną, o svoris yra jėga, kuri veikia atramą, ant kurios kūnas guli, arba pakabą, ant kurios jis kabo. Jeigu kūnas krenta, o krenta jis sunkio jėgos veikiamas, tai jis nustoja spaudęs atramą ar tempęs pakabą. O tai reiškia, kad svoris dingo prasideda nesvarumas.

Kas atsitiks spyruoklinėms svarstyklėms, kuriomis matuojamas svoris, jeigu jos kris kartu su prikabintu prie jų kroviniu? Jos rodys, kad svorio nėra (rodyklė rodys nulį).

Imkite spyruoklines svarstykles, prie skalės virš rodyklės pritvirtinkite siauros skardos juostelės pavalkėlį, kad jis galėtų slankioti skale, ant svarstyklių kabliuko prikabinkite bet kokį dviejų kilogramų svorio krovinį ir nustumkite pavalkėlį žemyn iki rodyklės. Laikydami svarstykles rankoje, greitai nuleiskite jas kartu su prikabintu prie jų kroviniu.

Judėjimas žemyn turi būti toks greitas, kad imituotų svarstyklių ir krovinio kritimą. Nuleidus svarstykles, rodyklė rodys tą patį svorį, bet pavalkėlis bus nustumtas prie skalės nulinės atžymos. Vadinasi, greitai leidžiantis svarstyklėms ir kroviniui, krovinys nieko nesvėrė, buvo nesvarumo būsenoje, o rodyklė, pakilusi iki nulio, nustūmė pavalkėlį iki nulio, kur jis ir pasiliko.

Jeigu neturite spyruoklinių svarstyklių, kažką panašaus galite pasigaminti, prie lentelės pritvirtinę standžią gumą, o prie jos pritaisę rodyklę su pavalkėliu. Gradacija gali būti bet kokia, tik svarbu, kad ji prasidėtų nuliu, kai ant gumos joks krovinys nepakabintas.

Padarykite kitą bandymą. Paimkite dvi metalines skirtingų dydžių nepraimtų konservų dėžutes. Padėkite vieną dėžutę ant kitos, kad liestųsi jų dugneliai. Tarp dėžučių taip įdėkite popieriaus skiautę, kad jos galas kabotų išorėje. Jeigu patrauksite už šio galo, tai jums nepavyks lengvai ištraukti tvirtai tarp dėžučių suspausto popieriaus. Norint jį ištraukti, reikės tam tikrų pastangų.

O dabar ant grindų paklokite skudurų, kad nesugadintumėte nei grindų, nei dėžučių, ir štai ką darykite. Viena ranka laikykite tarp dėžučių suspausto popieriaus galą, o kita — abi viena ant kitos pastatytas dėžutes. Paleiskite dėžutes. Krisdamos jos pasidaro besvorės, ir popierius iš jų lengvai išslysta.

Šaltinis – sunkio jėga

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.