Nedaugelis įvykių Filipinų politikos kalneliuose sukrėtė tautą taip, kaip bandymas įvykdyti perversmą prieš Korazon Akvino. Pasinerkime į chaosą ir atsparumą, kurie nulėmė šį lemiamą momentą.
Kibirkštis: Ninoy Aquino nužudymas
1983 m. įvykdytas Ninoy Aquino nužudymas tapo tragišku posūkiu Filipinuose. Po ilgų tremties metų grįžęs namo, Ninoy buvo sutiktas su viltimi, tačiau ji greitai virto neviltimi, nes jis buvo nušautas oro uoste. Šis sukrečiantis smurto aktas sukėlė visuomenės pasipiktinimą Ferdinando Markoso režimu. Po šio įvykio filipiniečiai ėmė burtis už naują lyderį – Ninojaus našlę Korazon Akvino, kurios išrinkimas 1986 m. simbolizavo perėjimą prie demokratijos. Nepaisant nuogąstavimų, kad vėl bus įvesta karinė padėtis, jos pergalė liudijo, kad žmonės trokšta permainų.
Akvinas pradeda eiti pareigas: Svajonės ir iššūkiai
1986 m. Korazon Akvino (Corazon Aquino) užėmė prezidento postą, įgyvendindama naują konstituciją, įkvėptą JAV modelio. Daugelis tai sveikino kaip naują demokratijos aušrą, tačiau kilo audra. Kritikai jos administraciją vadino silpna, nurodydami, kad ji kovoja su buvusių Marcoso šalininkų ištikimybe. Šalyje įvyko keli bandymai įvykdyti perversmą, atspindintys įtampą tarp jos vyriausybės ir nepatenkintų grupuočių. Akvino vadovavimas išbandė Filipinų demokratijos tvirtumą per šiuos ankstyvuosius iššūkius, įkūnydamas perėjimo nuo diktatūros prie demokratinio valdymo sunkumus.
Bandymai įvykdyti perversmą: Tautos apgultis
Lapkričio 29 d. įvyko bandymas įvykdyti perversmą, kai sukilėliai nusitaikė į strategines karines pozicijas. Tai, kas prasidėjo nuo ryšio stoties užpuolimo, greitai išsiplėtė, nes jie užėmė Villamoro oro pajėgų bazę ir paralyžiavo vyriausybės veiklą. Sukilėliai užėmė gyvybiškai svarbius centrus, įskaitant pagrindinius oro uosto terminalus, todėl buvo apribota vyriausybės pajėgų prieiga ir paralyžiuotas transportas. Jiems įsitvirtinus Makati verslo rajone, sukilėlių vidiniai nesutarimai augo dėl tiekimo trūkumo. Tai tapo aštriu priminimu, kad trapios demokratijos sąlygomis tarp kontrolės ir chaoso yra plona riba.
Apsisukimas: Vyriausybės reakcija ir atsparumas
Kilus chaosui, vyriausybės pajėgos surengė kontratakas, kurių metu susigrąžino svarbias teritorijas, pavyzdžiui, Sangley Point ir Šiaurės bei Pietų uostus. Po plataus masto puolimo, kuriuo siekta atkurti kontrolę, pajėgos atgavo jėgas, nes taikėsi į sukilėlių pozicijas. Intensyvūs kovos veiksmai parodė, kad padėtis yra nepastovi, bet taip pat išryškino Akvino vyriausybės atsparumą. Tuo tarpu JAV atliko subtilų vaidmenį, siūlydamos oro apsaugą, bet nesiųsdamos karių, o dėl to Akvino vadovybė atsidūrė keblioje padėtyje.
Derybos neramumų apsuptyje
Užsitęsus bandymams įvykdyti perversmą, derybos tapo gyvybiškai svarbios siekiant įtvirtinti stabilumą. Filipinų vyriausybė siekė nutraukti neramumus su minimaliu JAV dalyvavimu, taip parodydama strateginį požiūrį į diplomatiją sukilimo akivaizdoje. Nors sukilėlių pajėgos laikėsi kai kuriose Maktano ir Manilos dalyse, toliau kvestionuodamos vyriausybės valdžią, tapo akivaizdu, kad paprastas karinis sprendimas buvo nepakankamas politiniam nepasitenkinimui įveikti. Galios ir derybų šokis parodė Filipinų politikos sudėtingumą, kuriam būdingi ir neramumai, ir tušti išorinės paramos pažadai.
Pastangos, nukreiptos prieš Corazon Aquino prezidentavimą, atskleidė Filipinų atsparumą bandymams destabilizuoti demokratiją. Drąsos ir derybų dėka tauta tapo stipresnė, pabrėždama ištvermingą filipiniečių tautos dvasią.