Gru 22, 2022
119 Views

Gerai žinote, kad, grįždami iš kosmoso į Žemę

Written by

Gerai žinote, kad, grįždami iš kosmoso į Žemę, kosmonautai paskutiniąją nusileidimo stadiją paprastai baigia nuleidžiamajame aparate su parašiutu. Iš plonos varinės vielos, kurios skersmuo ne didesnis kaip 0,5 milimetro, pasigaminkite rėmelį, kurį galėsite lengvai pakabinti ant lejerio, laisvuosius galus užlenkę kilpelėmis. Kilpelės turi laisvai apžioti lejerį. Į papildomas kilpeles išilgai rėmelio įverkite gabaliuką varinio laido (pavadinsime jį ,,judančiąja ašimi”).

Vieną jo galą, kuris yra arčiau aitvaro, reikia laisva kilpele apsukti aplink lejerį už kelių centimetrų nuo rėmelio. Po to, kai kitą ,,judančios ašies” galą įversite į judančiojo rėmelio kilpeles, užlenkite jį 180 laipsnių kampu. Prie šio galo reikia prikabinti ,,nuleidžiamąjį aparatą”- guminį sviedinuką su prie jo pririštu nedideliu parašiutu, pasiūtu iš audinio. Kad parašiutas būtų išskleistas, iš plonos vielos jam padarykite žiedą. Viršutinėje parašiuto kupolo dalyje turi būti nedidelė anga.

Prie paties aitvaro, per metrą nuo jo, lejeryje įtaisykite atramą (gabaliuką pagaliuko, priveržtą dviem lejerio kilpomis). Kai aitvaras bus paleistas ir prie lejerio prikabinsite rėmelį su parašiutu ir ,,nuleidžiamuoju aparatu”, patikrinkite, kad visos įtaiso detalės judėtų laisvai ir kad parašiutas nenuslystų nuo judančiosios ašies kabliuko, kai vėjas jį lejeriu kels aukštyn. Viską patikrinę, galėsite paleisti automatą.

Vėjas pasigaus parašiutą, ir visa sistema lejeriu šliauš aukštyn. Priekinis, judančiosios ašies galas pasieks atramą prie aitvaro, ašis sustos, o rėmelis dar šiek tiek šliauš pirmyn jį traukia parašiutas.

Apatinis ašies galas pasislinks rėmelyje, kilpa, ant kurios kabo ,,nuleidžiamasis aparatas”, nuslys nuo judančiosios ašies kabliuko, parašiutas išsivaduos ir, pasigavęs ,,nuleidžiamąjį aparatą“ (sviedinuką), pargabens jį į žemę. Įvykdęs savo uždavinį, automatinis įtaisas, netekęs jį traukusio į viršų parašiuto, lejeriu nusileis į jūsų rankas.

Šis bandymas ne iš karto gali pavykti – viskas priklauso nuo vėjo stiprumo. Pasistenkite, kad visi susijungimai būtų laisvi, o automatas ir parašiutas gana lengvi. Galbūt automato judančiąją ašį reikės daryti iš storesnės vielos. Galbūt reikės pakeisti rėmelio dydį. Į šį bandymą reikia žiūrėti kūrybiškai, parodyti savo iniciatyvą ir nuovoką. Tegul pirmoji nesėkmė jūsų nenuliūdina. Sulaukite tinkamo vėjo ir pakartokite bandymą.

ŠVELNAUS NUSILEIDIMO BANDYMAS

Kad ,,nuleidžiamasis aparatas” nusileistų ant žemės nepatyręs stipraus smūgio, pasinaudosime reaktyviniu varikliu, kuris gali sumažinti kritimo greitį. Mūsų bandymas bus sąlyginio pobūdžio, nes Žemėje yra atmosfera. Tarkime, kad esame ne Žemėje, o Marse, Merkurijuje ar Mėnulyje, ir greičiui sumažinti panaudosime reaktyvinį variklį.

Prie automatinio įtaiso, kuriuo naudojomės parašiutu leisdamiesi iš skriejančio aitvaro, judančiosios ašies kabliuko ant kilpos prikabinkite ,,nuleidžiamąji aparatą” su reaktyviniu varikliu. O prie rėmelio pririškite parašiutą, kuriuo jau naudojomės praeitame bandyme. Mums reikės parašiuto, kad nugabentume ,,nuleidžiamąjį aparatą” viršun į vietą, iš kurios aparatas lėks žemyn.

Šiame bandyme ,,nuleidžiamasis aparatas” bus plastilino rutuliukas. Jo viduje turi būti įstatytas plonas minkštas guminis vamzdelis. Reaktyvinio variklio vaidmenį atliks oro balionėlis. Prieš jį pripūsdami, įstatykite į jį minkšto guminio vamzdelio, kertančio mūsų plastilino ,,nuleidžiamąjį aparatą”, galą. Vamzdelio ir oro balionėlio susijungimo vietą apvyniokite siūlu, o pripūtę balioną, kitą vamzdelio galą užlenkite ir gerai užspauskite skalbinių spaustuku. Prie spaustuko reikia pririšti lininį siūlą.

Antrąjį siūlo galą pririškite prie automato judančiosios ašies. Pripūstas balionėlis su nuleidžiamuoju aparatu kabinamas prie judančiosios ašies taip pat, kaip praėjusiame bandyme kabinome ,,nuleidžiamąjį aparatą” – sviedinuką.

Kai viskas bus paruošta, aitvaras paleistas, automatinis įrenginys su nuleidžiamuoju aparatu uždėtas ant aitvaro lejerio, vėjas parašiutu mūsų įrenginį nutemps į viršų. Kai judančiosios ašies galas pasieks atramą ir sustos, nuleidžiamasis aparatas nuslys nuo ašies kabliuko ir lėks žemyn, siūlas ištrauks spaustuką. Oro balionėlis su ,,nuleidžiamuoju aparatu” pradės kristi žemyn. Oras iš balionėlio smarkiai veršis pro vamzdelį žemės kryptimi. ,,Nuleidžiamasis aparatas” minkštai nusileis ant žemės.

Žinoma, tai ne grynas bandymas”, nusileidimo minkštumą paveikė supantis oras, bet vis dėlto buvo panaudotas reaktyvinis variklis. Kad sėkmingai padarytumėte šį bandymą, reikia iš anksto išbandyti visus jo elementus.

Pirma, patikrinti, ar vėjas gana stiprus, kad lejeriu pakeltų aukštyn mūsų įrenginį. Antra, pasiekti, kad skalbinių spaustukas išsaugotų orą balionėlyje ir ,nuleidžiamojo aparato išvadavimo momentu lengvai iššoktų iš savo vietos, atverdamas orui išėjimą iš baliono. Šiuos bandymo elementus išbandykite žemėje ir pasinaudokite tokiu vėjo stiprumu, kad bandymas gerai pavyktų.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Reaktyvinis_variklis

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.