Lap 19, 2022
122 Views

Bandymai kuriuose objektas atmosferos slėgis ir vakuumas

Written by

Įrenginiai bandymams. Prieš pradėdami bandymus, kuriuose mūsų tyrimų objektas bus atmosferos slėgis ir vakuumas (tiesa, tikro vakuumo namuose niekada nesukursime, todėl kukliau vadinkime išretinta erdve), turime įsigyti kai kuriuos prietaisus ir įrenginius.

Bandymams reikės: plonasienės stiklinės, stiklo plokštelės (pavyzdžiui, nereikalingas 9×12 negatyvas ar tiesiog stiklinę uždengiantis stiklo gabalėlis), kelių įvairių dydžių stiklainių, buteliuko, dviejų guminių vamzdelių – vieno storesnio, kito visai plono, oro baliono plėvelės ir oro siurblio. Siurblį teks pasigaminti.

Vėliau patys pamatysite, ko dar reikės bandymams. Pavyzdžiui, polietileninio dangtelio, siūlų, plastilino, kamščių, šratinuko tuščios šerdies ir pan. Visa tai lengvai susirasite, o siurblį pasigaminti bus sunkiau. Norint pasigaminti gerą siurblį, reikia nemažai pastangų. Užtat, turėdami gerą siurblį, galėsite padaryti daug įdomių bandymų. Tad pradėkime gaminti siurblį.

Jis veikia labai paprastai. XVII amžiuje oro siurblį išrado Magdeburgo burmistras Otas Gerikė. Efektyviu bandymu jis įrodė atmosferos slėgio galybę. Dvipusio 37 centimetrų skersmens varinio rutulio, kai iš jo buvo ištrauktas oras, negalėjo perskirti keletas arklių. O kai pusrutuliai vis dėlto buvo atskirti, pasigirdo į šūvį panašus garsas.

Piešinyje pavaizduotas oro siurblys, kurį gaminsime. Jis privalo turėti du vožtuvus, kurie, dirbant stūmokliui, paeiliui atsiveria arba užsiveria ir padeda šalinti orą iš rezervuaro, prie kurio prijungtas siurblys.

Siurblio dydis priklausys nuo to, kokių medžiagų gausite. Pirmiausia reikia susirasti žalvarinį, varinį ar plieninį maždaug 3-5 centimetrų skersmens vamzdį, ne ilgesnį kaip 0,5 metro. Vamzdžio vidinės sienelės turi būti visiškai glotnios. Į vieną vamzdžio galą įstatykite stūmoklį, o kitame gale įtaisykite sklendę su į ją įstatytu nedideliu atvamzdžiu, ant kurio reikės užmauti guminį vamzdelį šlangą. Prieš įstatant sklendę, vidinėje jos pusėje reikia pritvirtinti vožtuvą. Išpjaukite sklendės dydžio guminį skrituliuką su angele centre.

Gumos klijais prie jo priklijuokite išpjautą iš plonos gumos (pavyzdžiui, iš senos dviračio ar tinklinio sviedinio kameros) skiautelę. Jei sklendė turi sriegius ir bus prisukama ant vamzdelio galo, tai viskas bus labai paprasta.

Guminis skrituliukas priglaudžiamas prie vamzdelio galo ir prispaudžiamas sklendės gaubtu. Kitu atveju galima padaryti medinį kamštį, priklijuoti prie jo iš vidaus gumini skrituliuką su vožtuvu ir standžiai įstatyti į siurblio vamzdelį.

Vožtuvo skiautelę prie guminio skrituliuko reikia klijuoti dviejose vietose, jo skersmens kraštuose. Kai oras spaudžia skiautelę iš viršaus, ji prisiglaudžia prie angos ir sandariai ją uždaro. Kai oras eina pro angą, jis praeina pro plyšelius tarp skiautelės ir guminio skritulio, prie kurio dviejose vietose priklijuota skiautelė.

Stūmoklį reikia daryti taip: iš seno nereikalingo bato storo pado išpjaukite vidinio vamzdelio skersmens dydžio keletą skrituliukų, sudėkite juos vieną ant kito, kad gautumėte 2-2,5 centimetro aukščio cilindrėlį. Šio cilindrėlio viduje pradurkite ištisinę angą ir į ją įstatykite strypą arba vamzdelį, 10-15 centimetrų ilgesnį už siurblio vamzdelį.

Gera būtų strypo ar plonojo vamzdelio gale padaryti sriegį ir veržle priveržti stūmoklį, tarp dviejų poveržlių uždėtą ant strypo. Jei šitaip negalima, tai stūmoklį reikia įsprausti tarp dviejų poveržlių, jas pritvirtinant arba kaišteliais, įstatomais į pragręžtas strypo angas, arba prilituojant prie strypo. Stūmoklyje lygiagrečiai su strypo šonu pragręžkite kelių milimetrų skersmens angą ir įstatykite į ją stūmoklio ilgio ploną varinį vamzdelį. Kad vamzdelis neiškristų, jo galus reikia šiek tiek išvalcuoti, praplėsti vinimi.

Stūmoklio viršuje, strypo pusėje, prie kurio jis pritvirtintas, priklijuokite tokį pat guminį skritulėlį, kokį priklijavote prie medinio kamščio, įstatyto į storojo vamzdelio galą. Guminiame skritulėlyje reikia pradurti nedidelę angą.

Klijuojant skritulėlį ant stūmoklio, ši anga turi sutapti su varinio vamzdelio anga. Prie angos gumos klijais taip priklijuokite iš plonos gumos išpjautą skiautelę, kad atsilenkdamas vienas jos šonas pravertų angą. Savo siurbliui pagaminome antrąjį vožtuvą. Jei viskas padaryta gerai, tai uždari vožtuvai neturi praleisti oro. Jie patys atsivers, kai oro srovė iš kitos pusės spaus vožtuvo skiautelę.

Kad stūmoklis glotniai įeitų į vamzdį, dilde ir švitriniu popieriumi priderinkite jį prie vamzdelio skersmens, paskui įstatykite stūmoklį į vamzdelį, prie išorinio strypo galo pritvirtinkite rankenėlę. Kad stūmoklis nešokinėtų iš korpuso, prie vamzdelio pritvirtinkite ribotuvą, ant atvamzdžio standžiai užmaukite guminį vamzdelį – šlangą. Galima laikyti, kad siurblys jau gatavas. Traukiant stūmoklį iš korpuso, prie siurblio šlango priglaustas pirštas bus pritraukiamas, o jį stumiant, siurblys neturi slėgti ar siurbti oro.

Apie vakuumą

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.