Gru 8, 2024
6 Views
Komentavimas išjungtas įraše Šaltojo karo paslaptys: CŽV nuotykiai Arktyje 1962 m.

Šaltojo karo paslaptys: CŽV nuotykiai Arktyje 1962 m.

Written by

Įsivaizduokite, kad Arktyje atrandamas vaiduokliškas sovietų forpostas ir po to prasideda šnipinėjimas. 1962 m. CŽV ėmėsi drąsios misijos, kad iš apleistos tyrimų stoties gautų žvalgybinės informacijos. Atskleiskime šį šiurpų Šaltojo karo istorijos skyrių.

Atskleisti stotį NP 9

1961 m. gegužę JAV karinio jūrų laivyno lėktuvas ledinėje Arkties tundroje padarė stulbinantį atradimą: apleistą sovietų mokslinių tyrimų stotį, vadinamą stotimi NP 9. Šis objektas, įsikūręs Rytų Grenlandijoje, iš pradžių įkurtas Otto Schmidto, buvo skirtas moksliniams tyrimams, tačiau Šaltojo karo įtampos įkarštyje įgavo naują vaidmenį. Ledo įtrūkimai atskleidė, kad stotis buvo pamiršta, todėl ji tapo pagrindiniu „Projekto ‚Šaltosios pėdos‘ tašku. CŽV pasinaudojo galimybe pasinerti į užsienio paslaptis, siekdama susigrąžinti žvalgybinę informaciją, galinčią padėti suprasti sovietų operacijas padidėjusios paranojos laikotarpiu.

Būsimi iššūkiai

Misijos Arktyje nėra pasivaikščiojimas parke. Pagalvokite apie šaltą temperatūrą, žiaurias pūgas ir judančius ledo sluoksnius, kurie gali pasislinkti po kojomis kaip muzikinės kėdės. Pirminiai ištraukimo planai buvo sunkiai įgyvendinami dėl oro sąlygų ir izoliacijos. Karinis jūrų laivynas buvo nusiteikęs skeptiškai; aukšto rango pareigūnai abejojo, ar saugu siųsti operatyvininkus į tokią nedraugišką vietovę. Buvo akimirkų, kai atrodė, kad misija bus nutraukta, o 9-ojo NP lobiai liks palaidoti po ledo ir sniego sluoksniais. Tačiau, kaip sakoma, sėkmė palanki drąsiems, ir CŽV įžūlumas turėjo atsipirkti.

Naujoviškas sprendimas

Siekdamas įveikti unikalius Arkties kraštovaizdžio iššūkius, Karinio jūrų laivyno tyrimų biuras (ONR) sukūrė naujovišką paieškos iš oro sistemą. Šis novatoriškas metodas, atsiradęs šeštajame dešimtmetyje, leido pakelti personalą nuo žemės į lėktuvus, todėl jį buvo galima naudoti tokiose atokiose vietovėse kaip 9-asis NP. Šis metodas buvo labai svarbus, nes tradiciniai metodai buvo nepraktiški tokioje izoliuotoje vietovėje. Kol ONR derino įrangą, jie susidūrė su vėlavimais, kurie atspindėjo būsimųjų Arkties tyrinėtojų nusivylimą visame pasaulyje. Ar technologija pasiteisins, ar vis dėlto žiemos įniršis nugalės?

Ieškome vaiduoklių

Nepaisant tikslaus planavimo, CŽV agentai, ieškodami 9-osios stoties NP, susidūrė su daugybe nesėkmių. Žvalgybiniams skrydžiams kylant per Arkties dangų, jie dažnai grįždavo tuščiomis rankomis. Ne kartą orų modeliais pagrįstos prognozės juos nuvylė, sukurdamos įkyrią paralelę su istorijomis apie vaiduoklius, kai šmėkla lieka tiesiog nepastebima. Sustabdžius ONR finansavimą, viltis žybtelėjo kaip paskutinės gęstančios ugnies žarijos. Tačiau CŽV, pasiryžusi atskleisti lede užrakintas paslaptis, atgaivino misiją, skirdama naujų išteklių ir darbuotojų, kad įveiktų ankstesnes nesėkmes.

Šaltoji pergalė

Galiausiai po kelių skrydžių ir naujos entuziazmo bangos CŽV agentams pavyko aptikti apleistą stotį ir įrodyti, kad atkaklumas gali atsipirkti net atšiauriausiomis sąlygomis. Atvykę į vietą, jie turėjo tik 72 valandas, kad išžvalgytų apledėjusias liekanas, ieškodami vertingos žvalgybinės informacijos. Jie atkasė dokumentus, rodančius, kad Sovietų Sąjunga daug investavo į tyliąsias akustines operacijas, užsimindama apie savo slaptus pajėgumus. Buvo džiaugiamasi šios misijos sėkme, nors CŽV ribojo informacijos sklaidą visuomenei, apgaubdama kelionę paslapties šydu. Dalyvavusieji misijoje, ypač pilotai ir įgula, gavo pagyrimus, kuriais buvo įvertinti jų išskirtiniai įgūdžiai plaukiant negailestingomis Arkties platybėmis.

Operacijos „Coldfeet“ palikimas

Projekto „Project Coldfeet“ misijos tapo Šaltojo karo šnipinėjimo įžūlumo ir išradingumo simboliu. Vienintelis CŽV paskelbtas viešas pripažinimas buvo trumpa misijos rezultatų santrauka kartu su jų žygdarbius šlovinančiu meno kūriniu, kuris dabar saugomas CŽV meno galerijoje. Per šiuos klastingus žygius Arktyje agentūra gavo svarbių įžvalgų, kurios pakeitė strateginę Šaltojo karo pusiausvyrą ir įrodė, kad net ir šalčiausiose vietovėse šilta žvalgybinė informacija gali sumažinti įtampą.

CŽV pastangos Arktyje Šaltojo karo metais rodo drąsą, naujoves ir šnipinėjimo sudėtingumą. Projekto „Šaltosios pėdos“ sėkmė ir iššūkiai primena mums, kiek toli valstybės gali nueiti vardan nacionalinio saugumo. Tokie pasakojimai atskleidžia šešėlinį žvalgybos pasaulį, kuriame pergalės dažnai švenčiamos tyliai, paslėptos po sniego ir ledo sluoksniais.

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.