Lap 16, 2022
89 Views

Oras įveikia geležį. Tai gerai žinomas bandymas

Written by

Oras įveikia geležį. Tai gerai žinomas bandymas. Jis aprašomas visuose fizikos vadovėliuose, bet, vadovaujantis tais aprašymais, namuose jį padaryti neįmanoma, nes reikia turėti specialų indą, kuris sugenda jau po pirmojo bandymo.

Daugelio įdomių fizikos bandymų autorius inžinierius J. Orlovas pasiūlė labai paprastą ir nesudėtingą šio bandymo atlikimo namuose būdą.

Kad sėkmingai jį atliktumėte, turite mokėti greitai ir gerai lituoti. Jeigu dar neišmokote lituoti, tegul jums kas nors padeda.

Įsigykite skardinę su vaisių sultimis. Skardinė turi būti didelė – ne mažesnė kaip 0,8 litro talpos. Dangtelio krašte vinimi reikia pradurti nedidelę skylutę.

Kitoje pusėje, taip pat krašte, reikia pradurti dar vieną tokią pat skylutę. Dabar skardinės turinį lengvai galėsite išpilti į kokį nors indą (iš pradžių apverstą skardinę gerai pakratykite, o paskui sultys tekės pačios). Jeigu jūsų skardinėje ne sultys, o kompotas, tai vietoj antrosios nedidelės skylutės dangtelyje reikia išpjauti tokią skylutę, pro kurią iškristų vaisiai. Paskui ją reikia išplauti, ketvirtadalį skardinės pripilti vandens, ant didelės skylės uždėti skardos lapą, o kraštus kruopščiai prilituoti alavu.

Jeigu turite sulčių skardinę, tai, ketvirtadalį skardinės pripylę vandens, dangtelyje vieną nedidelę skylutę užlituokite.

Skardinę su vandeniu pastatykite ant ugnies. Vanduo greitai užvirs, ir garai smarkiai veršis pro paliktą skylutę. Tegul vanduo paverda keletą minučių, kad iš skardinės pasišalintų visas oras, o erdvėje virš vandens liktų tik garai.

Litavimo prietaisus reikia turėti po ranka paruoštus. Skardinę nukelkite nuo liepsnos ir greitai užlituokite angą. Litavimo sparta ir kokybė lemia bandymo sėkmę.

Skardinę pakiškite po šalto vandens čiurkšle. Beregint skardinė taip susilankstys, lyg ją kas būtų sumaigęs galingomis nematomomis rankomis.

Kas atsitiko? Jau buvo minėta, kad garai iš skardinės išstūmė orą, šalto vandens veikiami, jie kondensavosi, virto vandeniu, o jo paviršiuje susidarė vakuumas. Skardinė, gana patvari nedideliam kiekiui vaisių sulčių laikyti, neatlaikė galingo atmosferos slėgio, kai iš jos buvo pašalintas oras.

Jei bandymo metu išgirsite švilpimą ar šnypštimą, žinokite, kad blogai užlituota. Reikia atlituoti ką tik užlituotą angą, ją nuvalyti, vėl pastatyti skardinę ant ugnies ir pakartoti viską, kas pirma buvo daroma.

Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Gele%C5%BEis

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.