Lap 29, 2022
117 Views

Hidropneumatinė raketa

Written by

Hidropneumatinė raketa

Šią raketą sukonstravo inžinierius J. Moralevičius. Kitados vaikai ją labai mėgo. Ji pasižymi paprasta konstrukcija, puikiomis skraidymo savybėmis ir visišku naudojimosi saugumu. Ši raketa (dabar ją ir gaminsime) gali pakilti 20-25 metrų aukštį.

Žinoma, ją reikia daryti kruopščiai, tada ji skraidys daug kartų, teikdama malonumą ir tam, kas ją leidžia, ir tiems, kas stebi. Kokių medžiagų jums reikės raketai pagaminti? Nedelsdami jas paruoškite, kad visa, kas reikalinga, jums būtų po ranka.

O reikės šių medžiagų:
1. Kelių nebenaudojamų kaproninių kojinių.
2. Tuščios siūlų ritės.
3. Trijų žindukų.
4. Kelių plonos faneros atraižų (1-1,5 mm).
5. Vandeniui atsparių klijų. Juos galima pasigaminti, acetone arba amilacetate ištirpdžius celiuliozinių žaislų, šukų bei švariai nuplautos (be emulsijos) ir išdžiovintos fotografijos juostos gabalus.
6. Futbolo pompos.

Be šių pagrindinių medžiagų, reikia turėti medinį pagalį ar siją raketos korpuso trinkelei pagaminti, siūlų, guminį vamzdelį, guminę kempinę, medžio pjuvenų, nitrodažų ir kai kurių kitų medžiagų, kurios bus paminėtos raketos gaminimo aprašyme.

Pradėkime darbą. Iš apvalaus pagalio arba medinės sijos reikia išdrožti aptakios formos korpuso trinkelę. Kad ji būtų visiškai simetriška, iš plono kartono pasidarykite šabloną, per vidurį sulenkę kartoną ir ant jo nupiešę pusę raketos silueto. Kai ją išpjausite, o kartoną atlenksite, gausite visą išpjautą siluetą. Pagal šį šabloną tikrinkite drožiamos trinkelės simetriškumą.

Trinkelę iš pradžių apdorokite peiliu, o paskui švitriniu popieriumi, kad gautumėte lygų paviršių. Paskui ją apvyniokite dviem šlapio popieriaus sluoksniais. Kai popierius išdžius, trinkelę apvyniokite iš kaproninės kojinės spirališkai išpjauta penkių centimetrų pločio juosta.

Kiekvieną viją reikia patepti tirštais klijais, apie kuriuos jau buvo kalbėta. Kai pirmasis sluoksnis gerai išdžius ir atsiras blizganti plėvelė, galima pradėti vynioti antrąjį sluoksnį. Šiam visiškai išdžiūvus, vyniokite sekančius sluoksnius. Turite gauti iki vieno milimetro storio standų kaproninį apvalkalą. Ypač rūpestingai reikia apklijuoti viršutinį, bukąjį raketos galą. Kai baigsite klijuoti kaproninę juostą, viršutiniame raketos gale susukite siūlų ritinėlį, vyniodami siūlus ir tepdami juos tais pačiais klijais.

Prieš pradėdami klijuoti juostą, į pagilinimą, padarytą užpakalinėje trinkelės dalyje, įstatykite siūlų ritę. Iš anksto reikia paruošti ritę – nudrožti vieną iškyšą, o paskui į kanalą įstatyti guminį vamzdelį, apsukus jo kraštus apie tą vietą, kur buvo nudrožta iškyša. Jei negalima įsukti vamzdelio, tai guminį vamzdelį sustiprinkite (kad jis nejudėtų iš vietos) gabaliuku varinio ar plieninio vamzdelio.

Baigus vynioti, ritė bus tvirtai susijungusi su raketos korpusu. Dabar tai jau ne siūlų ritė, o mūsų raketos tuta. Tiesa, ji nėra platėjanti, kaip tikra tūta, bet savo paskirtį atlieka gerai. Kai raketos korpusas išdžius, nušpakliuokite jį talko ir klijų mišiniu ir nuvalykite švitriniu popieriumi.

Prie apatinės raketos dalies priklijuokite iš plonos faneros išpjautas tris stabilizatoriaus plokštumas. Klijuokite tirštais klijais, kuriais naudojotės apklijuodami raketą kapronine juosta. Stabilizatorių susijungimo su korpusu vietas patepkite smulkių medžio pjuvenų ir tirštų klijų mišiniu. Tada stabilizatoriai gerai laikysis.

Paskui raketą ir stabilizatorius nudažykite nitro arba paprastais aliejiniais dažais. Gerai išdžiovinę raketą, aštriu peiliu ją perpjaukite išilgai ir abi puses atsargiai nuimkite nuo trinkelės. Abiejų pusių viduje nuplėškite popierių, kuriuo buvote apklijavę trinkelę. Tas popieriaus sluoksnis, kuris prilipo prie kaproninės juostos, gali pasilikti. Abi puseles sudėkite kartu ir apklijuokite kapronine juosta. Paskui vėl nudažykite visą raketą.

Užmovę vieną žinduką ant kito, pripūskite jį siurbliu. Pirmąjį žinduką užriškite. Gausite elastingą amortizatorių. Jis apsaugos raketą, jai krintant po skrydžio. Viršutinį žinduką su jo viduje esančiu suspausto oro ,,balionėliu” užmaukite ant raketos galo, kuriame buvo padarytas siūlų ritinėlis, o paskui apvyniokite siūlais, kad amortizatorius nenušoktų nuo raketos nosies.

Galima nepūsti oro į vidinį žinduką, bet įdėti gabaliuką guminės kempinės. Dabar reikia paruošti siurblį. Nugaląskite jo antgalyje pirmąjį žiedinį išsikišimą, kad antgalis tilptų į ritės skylutę. Iš elastingos vielos padarykite dvi nuleidžiamąsias letenėles ir prisukite jas viela prie apatinio žiedinio antgalio išsikišimo.

Trečdalį raketos tūrio pripilkite vandens. I tūtą (ritę) įstatykite siurblio antgalį, ranka prilaikydami, prie ritės iškyšos prispauskite nusileidimo letenėles. Bent trisdešimt kartų spustelėkite siurblį. Atleiskite pirštus, letenėlės prasiskirs, ir raketa pakils.

Oras, išstumdamas vandenį, sukuria galingą čiurkšlę, o reaktyvinė jėga raketą išmeta aukštai į viršų. Pirmą kartą paleidę, pasižiūrėkite, kaip raketa krinta. Jeigu ji nosimi lekia į žemę, vadinasi, viskas gerai. Jeigu ji lekia žemyn šonu arba stabilizatoriumi, tada reikia šiek tiek pasunkinti nosį, apvyniojant kelis kaproninės juostos sluoksnius. Žinoma, po to vėl reikia ir špakliuoti, ir dažyti.

Šaltinis – https://lt.wikipedia.org/wiki/Raketa

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.