Bal 25, 2024
7 Views
Komentavimas išjungtas įraše Blakinė kalendra – vienametis, žolinis augalas

Blakinė kalendra – vienametis, žolinis augalas

Written by

Blakinė kalendra priklauso skėtinių (Umbelliferae) šeimai. Vienametis, žolinis, kilęs iš Viduržemio jūros pakraščių augalas. Laukinis aptinkamas Užkaukazėje, Mažojoje Azijoje. Lietuvos TSR kultivuojama, gaunami kokybiškai ir kiekybiškai geri derliai.

Žydėjimo metu augalas turi nemalonų blakių kvapą. Tačiau, vaisiams nunokus, nemalonus kvapas pranyksta ir vaisiai įgauna malonų kvapą.

Kalendrų vaisiai (Fructus Coriandri, Semen Coriandri) nuo seniausių laikų vartojami kaip prieskoninė-vaistinė žaliava. Vaisiuose svarbiausioji medžiaga — eterinis aliejus, riebalinis aliejus ir kitos medžiagos. Į eterinio aliejaus sudėtį įeina linaloolis ir aukštesniųjų alkoholių aldehidai. Be to, vaisiuose dar yra cholino, fitino ir kitų medžiagų. Kalendrų eteriniam aliejui būdinga tai, kad jis lengvai skyla į frakcijas, kurios parfumerijos pramonėje sudaro žaliavą, reikalingą įvairiems kvepalams gaminti. Sveiki vaisiai plačiai naudojami maisto produktų pramonėje kaip prieskoninė žaliava. Medicinoje kalendrų vaisiai vartojami apetitui žadinti ir virškinimui gerinti

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.