Bal 8, 2024
15 Views
Komentavimas išjungtas įraše Astras (Aster) yra gražūs daugiamečiai augalai

Astras (Aster) yra gražūs daugiamečiai augalai

Written by

Astros yra gražūs daugiamečiai augalai, gausiai žydintys vasaros pabaigoje ir rudenį, suteikdami sodams naujų spalvų. Pateikiame keletą patarimų, kaip prižiūrėti astrinius augalus:

Vieta: Astrų augalai gerai auga saulėje arba daliniame pavėsyje. Pasirinkite tokią sodo vietą, kurioje per dieną bent 6 valandas šviečia saulė.

Dirva: Astros mėgsta gerai drenuojamą dirvožemį, kurio pH yra 6,0-7,0. Jos pakenčia įvairius dirvožemio tipus, tačiau pirmenybę teikia priemolio dirvožemiui.

Sodinimas: Astras sodinkite pavasarį arba rudenį. Iškaskite šiek tiek didesnę duobę, nei šaknų kamuolys, ir įdėkite augalą į duobę, įsitikinę, kad augalo viršūnė yra lygiai su dirvos paviršiumi. Keletą augalų išdėstykite maždaug 18-24 cm atstumu vienas nuo kito.

Laistymas: Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, ypač augalo augimo laikotarpiu. Giliai palaistykite prie augalo pagrindo, kad augalas augtų su giliomis šaknimis. Venkite laistyti iš viršaus, nes tai gali paskatinti ligų plitimą.

Mulčiavimas: aplink augalų pagrindą užberkite organinio mulčio sluoksnį, pavyzdžiui, komposto ar smulkintos žievės, kad būtų lengviau sulaikyti drėgmę ir išnaikinti piktžoles. Mulčiavimas taip pat padeda reguliuoti dirvos temperatūrą.

Tręšimas: Paprastai astrų daug tręšti nereikia, tačiau pavasarį, kai pasirodo naujas augalas, galite tręšti subalansuotomis trąšomis. Dėl tręšimo normų vadovaukitės gamintojo nurodymais.

Gyvatvorių šalinimas: Reguliariai šalinkite nužydėjusius žiedus, kad paskatintumėte nuolatinį žydėjimą ir apsaugotumėte augalą nuo pernelyg intensyvaus savaiminio apsidulkinimo. Tai taip pat padeda išlaikyti tvarkingą išvaizdą ir nukreipia energiją atgal į augalą.

Palaikymas: Kai kurioms aukštesnėms Astros veislėms gali prireikti statramsčių, kad jos nenugriūtų, ypač jei jos auga vėjuotoje vietoje. Jei reikia, augalus paremkite kuolais arba narveliais.

Dalijimas: Kas kelerius metus pavasarį arba rudenį padalykite perpildytas astrų krūvas, kad augalai atjaunėtų ir išliktų gyvybingi. Iškaskite gūžę, atskirkite atskirus augalus ir persodinkite juos atitinkamais atstumais.

Kenkėjai ir ligos: Stebėkite, ar nėra įprastų kenkėjų, tokių kaip amarai, voratinklinės erkutės ir miltligė. Užkrėstus augalus nedelsdami apdorokite insekticidiniu muilu arba neemo aliejumi, o kad išvengtumėte grybinių ligų, užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink augalus.

Laikydamiesi šių priežiūros patarimų, galėsite džiaugtis sveikais ir gyvybingais astrų augalais savo sode daugelį metų.

Yra daugybė astrų rūšių ir veislių, pasižyminčių įvairiausiomis spalvomis, dydžiais ir augimo įpročiais. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios astrų rūšys:

Naujosios Anglijos astros (Symphyotrichum novae-angliae): Ši vietinė Šiaurės Amerikos rūšis garsėja ryškiais violetiniais, rožiniais arba baltais žiedais. Paprastai užauga aukščio ir žydi nuo vasaros pabaigos iki rudens.

Niujorko astra (Symphyotrichum novi-belgii): Ši rūšis, panaši į Naujosios Anglijos astrą, taip pat žydi spalvingais violetiniais, rožiniais arba baltais žiedais. Ji paprastai būna žemesnė, paprastai siekia aukštį.

Lygiažiedė astra (Symphyotrichum laeve): Iš Šiaurės Amerikos kilusios lygiosios astros žydi mažais, į margučius panašiais violetinių, mėlynų arba baltų atspalvių žiedais. Jos užauga aukščio ir yra vertinamos dėl vėlyvo žydėjimo.

Paprastoji astra (Symphyotrichum ericoides): Ši rūšis, dar vadinama baltąja astera arba šalčio astera, pasižymi švelniais baltais žiedais su geltonais viduriukais. Ji formuoja tankius lapų kupstus ir žydi nuo vasaros pabaigos iki rudens.

Kalikinė astra (Symphyotrichum lateriflorum): Pavadinta dėl savo įvairiaspalvės išvaizdos, kalikinė astra augina mažus baltus arba rožinius žiedus su geltonais centrais. Užauga aukščio ir žydi nuo vasaros pabaigos iki rudens.

Lygiai mėlyna astra (Symphyotrichum laeve var. laeve): Ši lygiųjų astrų veislė pasižymi mėlynai violetiniais žiedais ir lygiais, lancetiškais lapais. Paprastai užauga aukščio ir žydi vasaros pabaigoje.

Alpinė astra (Aster alpinus): Ši žemaūgė rūšis, kilusi iš Europos, žydi violetiniais, mėlynais, rožiniais arba baltais žiedais, panašiais į margučius. Ji puikiai tinka alpinariumams ir apvadams.

Sibiro astra (Aster sibiricus): Ši rūšis, dar vadinama Sibiro mėlynąja astra, pasižymi ryškiais mėlynai violetiniais žiedais ir siaurais, lancetiškais lapais. Užauga aukščio ir žydi vasaros pabaigoje.

Kinijos astrų (Callistephus chinensis): Kitaip nei minėtos vietinės astros, kininė astra yra vienmetis augalas, paprastai auginamas dėl ryškių įvairių spalvų žiedų: baltų, rausvų, violetinių ir raudonų. Jis populiarus sodų apvaduose ir gėlių kompozicijose.

Tai tik keli sodininkams prieinamų astrų rūšių pavyzdžiai. Atsižvelgdami į savo klimatą, dirvožemio sąlygas ir asmeninius pageidavimus, galite rinktis iš įvairiausių astrų, kurios savo grožiu ir žavesiu papuoš jūsų sodą.

Astrų genėjimas gali padėti skatinti sveiką augimą, užkirsti kelią ligoms ir paskatinti gausų žydėjimą. Štai kaip tinkamai genėti astras:

Pavasarinis genėjimas (pasirinktinai):

Ankstyvą pavasarį astras galite nupjauti iki maždaug 6 cm virš žemės, kad jos augtų vešlesnės ir neleistų augalui tapti kojų.

Tai neprivaloma ir ypač naudinga aukštoms veislėms, kurios, neturėdamos atramos, linkusios svyruoti.

Nukirpimas:

Per visą žydėjimo sezoną reguliariai šalinkite nužydėjusius žiedus, suspausdami arba nupjaudami juos iškart po žiedynu.

Nukirpimas skatina augalą žydėti daugiau ir neleidžia augalui eikvoti energijos sėkloms auginti.

Tai taip pat padeda išlaikyti tvarkingą išvaizdą ir prailgina žydėjimo laikotarpį.

Žiedų karpymas vasaros viduryje:

Vasaros viduryje galite atlikti lengvą genėjimą, patrumpindami stiebų galiukus.

Pirštais arba genėjimo žirklėmis prispauskite arba nukirpkite kelis viršutinius augimo centimetrus.

Taip skatinamas šakojimasis ir augimas tampa kompaktiškesnis, vešlesnis.

Rudeninis valymas:

Po pirmųjų stiprių rudens šalnų nukirpkite astrų stiebus maždaug 2-4 cm virš žemės.

Nuo augalo ir aplinkinių vietų pašalinkite visus nudžiūvusius ar ligotus lapus.

Kad išvengtumėte ligų ir kenkėjų plitimo, išmeskite nupjautą medžiagą.

Dalijimas (kas keleri metai):

Kas kelerius metus dalykite perpildytas Astros krūmas, kad augalai atjaunėtų ir išliktų gyvybingi.

Ankstyvą pavasarį arba rudenį iškaskite kekę, atskirkite atskirus augalus ir persodinkite juos atitinkamais atstumais.

Dalijimas taip pat padeda kontroliuoti augalo dydį ir neleidžia jam tapti pernelyg invaziniu.

Aukštų veislių palaikymas:

Aukštoms astrų veislėms gali būti naudingi stulpai arba atraminiai narveliai, kad jos nesvyruotų.

Kolus arba atraminius narvelius įrenkite vegetacijos pradžioje, kad augalui užaugus jie būtų atrama.

Laikydamiesi šių genėjimo metodų, galite padėti išlaikyti astras sveikas, gyvybingas ir gražiai žydinčias visą vegetacijos sezoną. Genėjimo grafiką koreguokite atsižvelgdami į konkrečias klimato ir auginimo sąlygas.

Astras galima dauginti keliais būdais, įskaitant dalijimą, sėklas ir stiebo auginius. Štai kaip šiais būdais galite dauginti astras:

Dalijimas:

Dalykite subrendusius astrų augalus kas kelerius metus ankstyvą pavasarį arba rudenį. Tai padeda atjauninti augalus ir išlaikyti jų gyvybingumą.

Atsargiai iškaskite astrų kekę, stengdamiesi išsaugoti nepažeistą šaknų sistemą.

Aštriu peiliu arba kastuvu padalykite krūmą į mažesnes dalis, kurių kiekvienoje būtų dalis šaknų ir keletas ūglių.

Padalytas dalis persodinkite į gerai paruoštą dirvą, užtikrindami, kad jos būtų tinkamai viena nuo kitos nutolusios.

Gerai palaistykite naujai padalytus augalus, kad jie lengviau įsitvirtintų naujose vietose.

Sėklos:

Vasaros pabaigoje arba rudenį nuo esamų augalų surinkite subrendusias astrų sėklas.

Taip pat įsigykite astrų sėklų iš patikimo sėklų tiekėjo.

Paruoškite sėklų mišinį, kurį sudaro lygios durpių samanų, perlito ir vermikulito dalys.

Sėkite astrų sėklas ant sudrėkinto sėklų pradžiamojo mišinio paviršiaus ir lengvai uždenkite jas plonu mišinio sluoksniu.

Padėkliuką su sėklomis arba vazonėlius pastatykite šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai.

Palaikykite nuolat drėgną, bet nepermirkusią dirvą.

Priklausomai nuo rūšies ir sąlygų, sėklos paprastai sudygsta per 1-3 savaites.

Kai daigai išleis kelis tikruosius lapelius, persodinkite juos į atskirus vazonėlius arba tiesiai į sodą.

Stiebų auginiai:

Vasaros pradžioje nuo sveikų, nežydinčių astrinių augalų ūglių imkite stiebo auginius.

Aštriu, švariu peiliu arba žirklėmis nupjaukite 4-6 cm ilgio stiebą tiesiai po lapų mazgu.

Pašalinkite apatinės pjūvio dalies lapus, kad išryškėtų mazgai.

Nupjautą stiebo galą pamerkite į įsišaknijimo hormono miltelius, kad paskatintumėte šaknų vystymąsi (neprivaloma).

Auginius sodinkite į gerai drenuojamą vazonų mišinį arba perlitą, kad bent vienas mazgas būtų įkastas į žemę.

Auginius kruopščiai palaistykite ir pastatykite šiltoje, šviesioje vietoje, į kurią patenka netiesioginiai saulės spinduliai.

Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę ir reguliariai purkškite auginius, kad palaikytumėte drėgmę.

Šaknys paprastai įsišaknija per kelias savaites. Kai šaknys išleis šaknis, persodinkite auginius į atskirus vazonus arba tiesiai į sodą.

Tinkamai prižiūrint ir rūpinantis, dauginamosios astros turėtų įsitvirtinti ir užaugti sveikais augalais, kurie sode džiugins gražiais žiedais.

Astros, kaip ir daugelis augalų, yra jautrios tam tikriems kenkėjams ir ligoms. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių problemų su kuriomis galite susidurti augindami astras:

Kenkėjai:

Astros: amarai: Šie maži, minkštakūniai vabzdžiai minta augalų sultimis ir gali iškreipti augimą bei pagelsti lapai. Jie dažnai susitelkia lapų ir žiedpumpurių apačioje.

Voratinklinės erkės: Šie maži kenkėjai siurbia sultis iš augalų ląstelių, todėl lapai pasidengia dėmėmis, pagelsta ir galiausiai nukrenta. Jos dažniau pasitaiko sausomis sąlygomis ir gali sukurti ant augalo ploną tinklą.

Baltasparniai: Šie smulkūs, į kandis panašūs vabzdžiai maitinasi apatine lapų puse, todėl jie gelsta, vysta ir galiausiai žūsta. Jie taip pat gali pernešti virusines ligas.

Šliužai ir sraigės: Šie kenkėjai maitinasi Astros lapais ir žiedais, palikdami ant lapų nelygius kraštus ir skyles.

Ligos:

Ši grybelinė liga pasireiškia kaip baltas, miltingas sluoksnis ant augalų lapų, stiebų ir žiedų. Ji klesti šiltoje ir drėgnoje aplinkoje, o negydoma gali susilpninti augalą.

Astrų geltonumas: Ši fitoplazmų sukelta liga pažeidžia astrų augimą ir vystymąsi, dėl jos sulėtėja augimas, pagelsta lapai ir deformuojasi žiedai. Užkrėstus augalus reikia pašalinti ir sunaikinti, kad liga neplistų.

Botrytis Blight: Ši grybelinė liga, dar vadinama pilkuoju pelėsiu, ant augalų lapų, stiebų ir žiedų sukelia rudas dėmes ir neryškią pilką augalinę masę. Ji klesti vėsiose ir drėgnose patalpose.

Dažniausiai pasitaikančios problemos:

Per didelis laistymas: Astrai mėgsta gerai drenuojamą dirvą, todėl, jei dirva nuolat peršlapusi, gali prasidėti šaknų puvinys. Kad išvengtumėte šios problemos, tarp laistymų leiskite dirvožemiui šiek tiek išdžiūti.

Nepakankamas drėkinimas: Nors astros nemėgsta sėdėti permirkusiame dirvožemyje, jas vis tiek reikia reguliariai laistyti, ypač sausuoju laikotarpiu. Dėl nepakankamo drėkinimo gali sudžiūti, pagelsti lapai ir sumažėti žydėjimas.

Prasta oro cirkuliacija: Dėl tankiai pasodintų augalų arba per didelio jų tankumo gali sutrikti oro cirkuliacija aplink augalus, todėl padidėja grybinių ligų, tokių kaip miltligė ir botritinė dėmėtligė, rizika. Pasirūpinkite pakankamais atstumais tarp augalų ir prireikus juos genėkite, kad pagerėtų oro srautas.

Maistinių medžiagų trūkumas: Jei astroms trūksta pagrindinių maisto medžiagų, pavyzdžiui, azoto, fosforo ar kalio, jų lapai gali pagelsti arba augimas sulėtėti. Tręškite augalus subalansuotomis trąšomis pagal gamintojo rekomendacijas, kad pašalintumėte maistinių medžiagų trūkumą.

Siekiant išspręsti šias problemas, būtina reguliariai stebėti, ar jūsų astros neturi kenkėjų, ligų ar kitų problemų požymių. Ankstyvas aptikimas ir tinkama priežiūros praktika gali padėti išlaikyti jūsų astras sveikas ir klestinčias. Taikykite tokius auginimo būdus, kaip tinkamas atstumas tarp augalų, laistymas ir tręšimas, kad skatintumėte augalų sveikatą ir atsparumą kenkėjams bei ligoms. Jei reikia, taip pat galite naudoti insekticidinius muilus, sodininkystės aliejus arba ekologiškus pesticidus kenkėjų antplūdžiui kontroliuoti, o grybinėms ligoms naikinti – fungicidus, atidžiai laikydamiesi etiketėje pateiktų nurodymų.

Kada žydi astros?

Astros paprastai žydi nuo vasaros pabaigos iki rudens, priklausomai nuo rūšies ir veislės. Jų ryškūs žiedai gali pagyvinti sodus, kai daugelis kitų augalų nublanksta.

Kaip prižiūrėti astras?

Astros mėgsta saulę arba dalinį pavėsį ir gerai drenuojamą dirvožemį. Palaikykite nuolatinę dirvos drėgmę, ypač augalo augimo laikotarpiu. Reguliariai nukirpkite nužydėjusius žiedus, kad skatintumėte nuolatinį žydėjimą ir užkirstumėte kelią savaiminei sėklai. Augalų pagrindą mulčiuokite, kad išlaikytumėte drėgmę ir išnaikintumėte piktžoles.

Kaip dauginti astras?

Astras galima dauginti dalijant, sėklomis arba stiebo auginiais. Dalijimas – tai subrendusių augalų padalijimas į mažesnes dalis ir jų persodinimas. Sėklos gali būti surinktos iš esamų augalų arba įsigytos ir pasėtos į sėklų mišinį. Stiebų auginiai gali būti imami iš sveikų ūglių ir įšaknydinami dirvoje arba vandenyje.

Kokie kenkėjai ir ligos dažniausiai pažeidžia astras?

Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai yra amarai, voratinklinės erkės, baltasparniai ir šliužai. Astras taip pat gali pažeisti tokios ligos kaip miltligė, astrų geltonumas ir botritinis puvinys. Tinkama kultūrinė praktika, pavyzdžiui, tinkamas atstumas tarp augalų, laistymas ir stebėjimas, gali padėti išvengti šių problemų ir jas valdyti.

Kokio aukščio užauga astros?

Astrų aukštis gali skirtis priklausomai nuo rūšies ir veislės. Kai kurios veislės užauga vos kelių colių, o kitos gali pasiekti kelių pėdų aukštį. Aukštesnėms veislėms gali prireikti stiebų, kad jos nenukristų.

Ar astros atsparios elniams?

Nors nė vienas augalas nėra visiškai apsaugotas nuo elnių, astros paprastai laikomos atspariomis elniams. Tačiau alkani elniai vis tiek gali jas apgraužti, jei trūksta kitų maisto šaltinių.

Ar astras galima auginti konteineriuose?

Taip, astras galima auginti konteineriuose, jei juose yra tinkamos drenažo angos, o augalai gauna pakankamai saulės šviesos ir vandens. Auginimui konteineriuose rinkitės mažesnes arba nykštukines veisles.

Ar astros pritraukia apdulkintojus?

Taip, astros yra patrauklios bitėms, drugeliams ir kitiems apdulkintojams. Jų žiedai, kuriuose gausu nektaro, yra vertingas maisto šaltinis šiems naudingiems vabzdžiams, todėl jos yra populiarus apdulkintojų sodų pasirinkimas.

Ar astras galima auginti patalpose?

Astros pirmiausia yra lauko augalai, todėl jas geriausia auginti lauko lysvėse arba konteineriuose. Nors galima pradėti auginti astras iš sėklų patalpoje, paprastai joms reikia lauko sąlygų, kad gerai augtų ir žydėtų.

Ar astros yra invazinės?

Kai kurios astrų rūšys, ypač kilusios iš Šiaurės Amerikos, tinkamomis sąlygomis gali agresyviai plisti. Svarbu rinktis neinvazines veisles ir stebėti jų augimą, kad jos netaptų invazinėmis jūsų sode.

Remtasi: powo.science.kew.org , apiegeles.lt

Autorius: Simas Mikaliūnas – sodininkas mėgėjas. Simas skiria didžiąją dalį savo laiko ir pastangų augalų priežiūrai, stebėjimui ir sodininkų-daržininkų bendruomenei.

Article Categories:
Gėlės

Comments are closed.