Gru 26, 2022
95 Views

Ašis turi laisvai suktis savo guolyje

Written by

Ašis turi laisvai suktis savo guolyje, o gumytės po kiekvieno posūkio (bet ne didesnio kaip 40 laipsnių) turi grąžinti ją į pirminę padėtį. Šalia ritės pritvirtinkite elektrinį mikrovariklį su reduktoriumi. Jo ašis turi būti vertikali, ant jo įmovos galo uždėtu gumytės gabaliuku liesti plastmasinės rites bortą. Prijungus prie variklio elementą, ritė pradės suktis. Viena gumytė išsitemps, o kita suglebs.

Variklis turi išsijungti, kai ritė pasisuka 40 laipsnių kampu, paskui gumytė ritę grąžins į pirminę padėtį. Vietoj lotelės (vairalazdės su gumytėmis) prie ašies galima pritvirtinti spiralinę spyruoklę, kuri ritę grąžins į pirminę padėtį. Kam to reikia?

Kai važiuojate dviračiu ir norite pasukti į šoną, pasukate vairą, o paskui jį vėl grąžinate į padėtį ,,tiesiai”, žinoma, jeigu nenorite suktis vienoje vietoje. Taip ir čia, posūkiui pasibaigus, vairą reikia grąžinti į padėtį ,,tiesiai”.

Pradėkite gaminti kontaktinį jungiklį. Jis leis aparatą sukioti į reikiamą pusę. Komandos bus įgyvendinamos ,,impulsais”, kurių vaidmenį atliks rutuliukai. Kontaktinis jungiklis dirba tik tada, kai 10-15 centimetrų ilgio vamzdeliu rieda rutuliukas. Per tas kelias sekundes vairas turi pasisukti. Vamzdelį, kuriuo riedės plieninis rutuliukas, suklijuokite iš plono kartono.

Vamzdelio skersmuo turi būti 2-3 milimetrais didesnis už rutuliuko skersmenį. Susiraskite tokio paties skersmens, kaip ir vamzdelis, cilindrinę šerdį. Tai bus šablonas. Ant šablono išlenkite kartoną, kad išeitų vamzdelis, pieštuku pažymėkite būsimojo suklijavimo vietą, nupjaukite nereikalingą kartoną ir išvyniokite vamzdelį. Paskui iš staniolio (pavyzdžiui, nuo arbatos taros) išpjaukite dvi siauras juosteles ir priklijuokite jas prie išlyginto vamzdelio ruošinio.

Prieš priklijuodami po kiekviena juostele padėkite ploną varinę arba žalvarinę plokštelę su prie jos priklijuotu varinio laido juostelės klijuojamos su gabaliuku. Staniolinės dviejų milimetrų tarpeliu tarp jų; kai bus susuktas vamzdelis, kitos tų juostelių pusės neturi glaustis.

Ant šablono suvyniokite vamzdelį ir jį suklijuokite. Vamzdelis montuojamas horizontaliai su labai nedideliu pasvirimu. Prie šiek tiek pakelto vamzdelio galo reikia statmenai pritvirtinti kitą tokio paties skersmens vamzdelį, bet be staniolinių etikečių.

Gausite ,,kelį” (lenktą vamzdelį). Į tą ,,kelį” įmestas plieninis rutuliukas užkris ant staniolinių kontaktų, sujungs elektrinę grandinę ir nuriedės. Grandinė bus sujungta tol, kol rutuliukas iššoks iš antrojo, laisvojo vamzdelio galo. Tada grandinė išsijungs. Turi būti du tokie vamzdeliai su ,,keliu”. Vienas dešiniajam planetaeigio posūkiui, kitas kairiajam.

Brėžinyje parodyta, kaip reikia jungti laidus. Kai judantį planetaeigi reikia pasukti į dešinę, metate rutuliuką-impulsą į vieną ,,kelį”, rutuliukas sujungia staniolinius kontaktus ir jais rieda. Elektrinis mikrovariklis įsijungė ir pradėjo vairo posūkį. Planetaeigis juda į dešinę. Kai rutuliukas išriedės lauk, vairo variklis, gumyčių veikiamas, sustos, vairas grįš į pirminę padėtį, o planetaeigis po posūkio judės tiesiai iki sekančios komandos.

Kai panorėsite planetaeigį pasukti į kairę, rutuliuką įmeskite į kairįjį vamzdelį. Vėl susijungia kontaktai, įsijungia antrasis elementas, ir į vairo variklio kontaktus srovė patenka jau kita kryptimi, nes pasikeitė poliai. Dabar variklis sukasi į kitą pusę, ir vairas pasisuka į kairę.

Schemoje matyti, kad planetaeigyje reikia įtaisyti du vairo valdymo kišeninio žibintuvėlio elementus. Stende sureguliuokite vairo įtaisą. Gumytės turi būti labai silpnai įsitempusios, kad elektrinis mikrovariklis lengvai jas įveiktų. Variklio ijungimo trukmę galima reguliuoti, įdedant į vamzdelio galinę dalį popieriaus gabaliuką arba keičiant vamzdelio, kuriuo rieda rutuliukas, pokrypi.

Kai stende viskas bus gerai sureguliuota, galima pradėti gaminti ir patį planetaeigį. Kai planetaeigis jau bus sumontuotas, gali tekti papildomai reguliuoti. Pavyzdžiui, paaiškės, kad vieno mikrovariklio neužtenka, tada teks pastatyti antrąjį. Žinoma, tikri konstruktoriai iš anksto apskaičiuoja ir darbo brėžinius, kuria bandomąjį pavyzdį ir tada tikrina, ar į viską atsižvelgta, ar viskas numatyta. O mums reikės tenkintis tomis medžiagomis, kurias turime po ranka, ir bandymais siekti užsibrėžto tikslo.

Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Guolis_(mechanika)

Article Categories:
Įdomybės

Comments are closed.