Bal 5, 2024
36 Views
Komentavimas išjungtas įraše Paprastoji jonažolė – vaistinis, daugiametis, žolinis augalas

Paprastoji jonažolė – vaistinis, daugiametis, žolinis augalas

Written by

Paprastoji jonažolė priklauso jonžolinių (Hypericaceae) šeimai. Mūsų respublikoje aptinkamos 5—6 rūšys, tačiau kaip vaistinis augalas vartojama tiktai paprastoji jonažolė. Tai daugiametis, žolinis augalas. Dvibriauniai stiebai užauga iki 80 cm aukščio. Žydi nuo birželio iki rugsėjo mėn. auksinės geltonos spalvos žiedais.

Lapuose yra eterinio aliejaus liaukelių, kurias aiškiai galima matyti pažiūrėjus prieš šviesą. Auga miškuose, atšlaitėse, dirvonuose ir griovių pakraščiuose. Pastaruoju metu bandoma ją sukultūrinti.

Vaistinei žaliavai (Herbą Hyperici) žolė pjaunama augalams pradėjus žydėti. Kaip vaistinis augalas jau buvo žinomas Dioskorido laikais, o dauguma Europos tautų šią žaliavą labai plačiai vartojo ir „tebevartoja nuo įvairiausių ligų. Pastaraisiais dešimtmečiais jonažolę ir iš jos pagamintus preparatus vis plačiau pradeda vartoti ir mokslinė medicina. Varlakovas nurodo, kad jonažolė yra geras.pakaitalas importinei ratanijos (Krameria triandra) žaliavai.

Svarbiausios veikliosios medžiagos yra šios: eterinis aliejus, gliukozidas hiperinas, skyląs, veikiant hidrolizei, į galaktozę ir į dažinę medžiagą — hipericiną, kuris vandenyje netirpsta, bet gerai tirpsta alkoholyje, eteryje ir riebaliniuose aliejuose. Hipericinas, patekęs į organizmą, padaro jį jautrų ultravioletiniams spinduliams. Pasak prof. Mušinskio, jonažolę galima laikyti savotišku kvarco lempų pakaitalu.

Nuo jonažolės organizmas pasidaro labai jautrus, sugeria ultravioletinius spindulius. Todėl, kur šiandien mokslinė medicina vartoja ultravioletinius spindulius, ten liaudies medicina šito pasiekia vartodama jonažolę. Iš to pilnutinai galima suprasti liaudį, variojančią jonažolę, kai sergama vėžiu. Žolėje dar yra rauginės medžiagos, karotino, vitamino C, eterinio aliejaus ir kt.

Pagal Bilcą jonažolė sėkmingai vartojama nuo geltligės, kepenų ir inkstų sutrikimų. Kaip išoriniai vartojami nudegimams ir pūlingoms žaizdoms gydyti. Kadangi hipericinas vandenyje netirpsta, tai vandeniniai preparatai yra mažai efektyvūs ir nevartotini. Reikia stengtis naudoti spiritinius ir aliejinius preparatus.

Oleum Hyperici ruošiamas taip. 1 dalį jonažolės žiedų ir žiedinių pumpurų (žalių) užpilti 1 dalimi spirito ir 5 dalimis augalinio aliejaus ir ant vandens tynės maceruoti iki tol, kol spiritas ir žaliavoje esantis vanduo visiškai išgaruos, o žiedai aliejuje pasidarys trapūs. Paskui reikia aliejų nukošti per marlę, ir gaunama gana tiršta tamsiai raudonos spalvos aliejaus masė

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.