Bal 27, 2024
39 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vijoklis (Bindweeds) invazinis ir sunkiai kontroliuojamas augalas

Vijoklis (Bindweeds) invazinis ir sunkiai kontroliuojamas augalas

Written by

Vijoklis, ypač lauko vijoklis (Convolvulus arvensis), yra daugiametis vynmedis, kuris gali būti gana invazinis ir sunkiai kontroliuojamas, kai įsitvirtina. Pateikiame keletą patarimų, kaip valdyti vijoklį :

Šalinimas rankiniu būdu: Vijoklis gali mažiau plisti, jei jį ištrauksite rankomis. Būtinai pašalinkite kuo didesnę šaknų sistemos dalį, nes net ir nedideli dirvožemyje palikti gabalėliai gali ataugti.

Mulčiavimas: Mulčiavimas gali padėti sustabdyti Vijoklis augimą, nes užstoja saulės šviesą ir neleidžia atsirasti naujiems ūgliams. Naudokite storą organinio mulčio sluoksnį, pavyzdžiui, medžio drožles arba šiaudus.

Reguliarus šienavimas: Jei vijoklis auga vejoje ar kitoje žolėje, reguliarus šienavimas gali susilpninti augalus ir sutrukdyti jiems žydėti bei subrandinti sėklas.

Cheminė kontrolė: Herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosato arba 2,4-D, gali būti veiksmingi kovojant su vijokliais, tačiau jie taip pat gali pakenkti šalia augantiems pageidaujamiems augalams. Taškinis Vijoklis apdorojimas neselektyviu herbicidu gali padėti sumažinti žalą kitiems augalams.

Ilgalaikis valdymas: Vijoklis gali būti patvarus, todėl jį reikia nuolat kontroliuoti. Nuolat stebėkite teritoriją ir nedelsdami pašalinkite bet kokį naują augimą.

Konkurencija: Tankūs žemės dangos augalai arba aukštesni augalai gali padėti konkuruoti su Vijoklis dėl saulės šviesos, vandens ir maistinių medžiagų, taip sumažinant jo stiprumą.

Budrumas auginant daigus: Stebėkite, ar nėra Vijoklis daigų, ir pašalinkite juos vos pasirodžius, kad jie neįsitvirtintų.

Šaknų barjerai: Šaknų barjerų įrengimas gali padėti sulaikyti Vijoklis ir neleisti jam išplisti naujose teritorijose.

Prevencija: Būkite atsargūs, kai įvežate dirvožemį ar augalus iš vietovių, kuriose yra Vijoklis, nes jis lengvai plinta per užterštą dirvožemį ar augalinę medžiagą.

Atkaklumas ir kantrybė: Sėkmingas Vijoklis naikinimas dažnai reikalauja atkaklumo ir kantrybės. Gali prireikti laiko, kol bus pastebėti reikšmingi rezultatai, tačiau nuoseklios pastangos ilgainiui gali padėti sumažinti jo poveikį.

Naudodami herbicidus, nepamirškite laikytis saugos rekomendacijų ir visada perskaitykite bei laikykitės produkto etiketėje pateiktų nurodymų. Be to, atsižvelkite į vietines taisykles ir rekomendacijas dėl herbicidų naudojimo ir invazinių augalų valdymo būdų jūsų vietovėje.

Vijoklis yra bendrinis pavadinimas, kuriuo vadinamos kelios vijoklinių (Convolvulaceae) šeimos vijoklinių (Convolvulaceae) vijoklinių arba šliaužiančių augalų rūšys. Kai kurios žymiausios vijoklių rūšys yra šios:

Lauko vijoklis (Convolvulus arvensis): Ši rūšis, dar vadinama šliaužiančiuoju jonvabaliu arba daugiametėmis rytinėmis gėlėmis, yra viena iš labiausiai paplitusių ir problemiškiausių vijoklių rūšių. Jis turi baltus arba rožinius piltuvėlio formos žiedus ir širdelės formos lapus.

Gyvatvorinis vijoklis (Calystegia sepium): Tai dar viena invazinė rūšis, turinti baltus arba rožinius trimitų formos žiedus. Išvaizda panašus į lauko vijoklį, tačiau jo lapai didesni.

Milžiniškas vijoklis (Calystegia silvatica): Ši rūšis, dar vadinama didžiuoju vijokliu, žydi panašiai kaip gyvatvorinis vijoklis, tačiau jos lapai ir žiedai didesni. Jos gimtoji vieta – Europa, tačiau kai kuriose Šiaurės Amerikos dalyse ji tapo invazine.

Sidabrakrūmis vijoklis (Convolvulus cneorum): Skirtingai nuo agresyvesnių vijoklių rūšių, sidabrakrūmiai vijokliai dažnai auginami kaip dekoratyviniai augalai. Jis turi sidabriškai žalius lapus ir žydi baltais arba rožiniais žiedais.

Rytinis vijoklis (Ipomoea spp.): Nors techniškai tai nėra vijoklis, rytinės gėlės priklauso tai pačiai šeimai ir pasižymi panašiomis savybėmis. Tai populiarūs sodo augalai su patraukliais įvairių spalvų trimitų formos žiedais.

Tai tik keli Vijoklis rūšių pavyzdžiai, o visame pasaulyje yra daug daugiau veislių. Kai kurie vijokliai vertinami kaip dekoratyviniai augalai, o kiti, pavyzdžiui, lauko vijoklis ir gyvatvorių vijoklis , daugelyje regionų laikomi invazinėmis piktžolėmis dėl savo agresyvaus augimo įpročių ir gebėjimo išstumti kitą augmeniją.

Vijoklių genėjimas gali būti šiek tiek sudėtingas dėl jų agresyvaus augimo įpročio ir polinkio greitai plisti. Štai keletas patarimų, kaip genėti vijoklį :

Reguliari apžiūra: Reguliariai apžiūrėkite vietą, kurioje auga vijoklis, kad anksti pastebėtumėte naują augimą. Kuo anksčiau į tai atsižvelgsite, tuo lengviau jį suvaldyti.

Genėjimas: Aštriomis genėjimo žirklėmis arba žirklėmis nukirpkite vijoklinį augalą iki žemės paviršiaus. Būtinai tinkamai sunaikinkite auginius, kad jie vėl neįsišaknytų ir neišplistų.

Pakartotinis pjovimas: Kadangi Vijoklis gali ataugti net iš mažų šaknų fragmentų, paliktų dirvožemyje, gali prireikti pakartotinai genėti, kad suvaldytumėte šį augalą. Stenkitės jį nupjauti, kol jis dar nepradėjo žydėti ir nesubrandino sėklų, kad toliau neplistų.

Sistemingas metodas: Vijokliais užkrėstą plotą reikia tvarkyti sistemingai, pjaunant vijoklinius augalus. Tam gali prireikti kelių kartų, kad būtų visiškai pašalintas vijoklis.

Stebėkite ir prižiūrėkite: Po genėjimo reguliariai stebėkite plotą, ar neatsiranda naujų augalų, ir nedelsdami juos pašalinkite. Vijoklių naikinimui svarbiausia yra atkaklumas.

Apsvarstykite galimybę naudoti herbicidus: Sunkiais atvejais gali prireikti naudoti herbicidus, kad būtų galima veiksmingai kovoti su vijokliais. Neselektyvūs herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosato, gali būti naudojami aktyviai augančiam Vijoklis, tačiau būkite atsargūs, nes jie gali pakenkti ir pageidaujamiems augalams. Atidžiai laikykitės herbicido etiketėje pateiktų nurodymų.

Prevencinės priemonės: Nupjovus Vijoklis , apsvarstykite galimybę taikyti prevencines priemones, pavyzdžiui, mulčiuoti arba pasodinti tankią žemės dangą, kad sustabdytumėte jo augimą ir neleistumėte jam sugrįžti.

Profesionali pagalba: Jei Vijoklis yra ypač problemiškas ar plačiai paplitęs, galite pasikonsultuoti su profesionaliu apželdintoju ar piktžolių kontrolės specialistu, kad šis padėtų ir patartų dėl veiksmingų valdymo strategijų.

Atminkite, kad Vijoklis dažnai reikalauja atkaklumo ir kantrybės, nes jį visiškai išnaikinti gali būti sudėtinga. Norint jį suvaldyti, būtina reguliari priežiūra ir stebėsena.

Vijoklis dauginasi daugiausia sėklomis ir plačia šaknų sistema. Štai kaip dauginasi Vijoklis:

Sėklos: Vijoklis subrandina sėklas mažose apvaliose kapsulėse, kurios išsivysto po to, kai žiedai nuvysta. Šias sėklas gali išplatinti vėjas, vanduo, gyvūnai arba žmogaus veikla, pavyzdžiui, sodininkavimas ar šienavimas. Sėklos turi kietą išorinį apvalkalą, kuris leidžia joms išlikti gyvybingoms dirvožemyje kelerius metus, todėl jos yra atsparios ir gali sudygti, kai susidaro palankios sąlygos.

Šaknų sistema: Vijoklis turi plačią šaknų sistemą, kurią sudaro gilios šaknys ir negilios, horizontalios šaknys, vadinamos šakniastiebiais. Šie šakniastiebiai gali plisti horizontaliai po žeme, išilgai ištisais tarpais išleisdami naujus ūglius. Net ir nedideli šaknų fragmentai, palikti dirvožemyje, gali ataugti į naujus augalus, todėl Vijoklis puikiai tinka vegetatyviniam dauginimui.

Dėl gebėjimo daugintis sėklomis ir šaknų dalelėmis Vijoklis gali greitai plisti ir tapti sunkiai kontroliuojamas. Siekiant užkirsti kelią tolesniam plitimui ir ataugimui, veiksmingos valdymo strategijos dažnai apima ir antžeminį augimą, ir požeminę šaknų sistemą. Reguliari stebėsena, šalinimas rankomis ir prevencinės priemonės yra esminiai Vijoklis dauginimosi kontrolės elementai.

Vijoklis , ypač lauko vijoklis (Convolvulus arvensis), pasižymi atsparumu ir gebėjimu vešėti įvairiomis sąlygomis, todėl yra mažiau jautrus kenkėjams ir ligoms, palyginti su kultūriniais augalais. Tačiau vis dar yra keletas dažnų problemų, susijusių su Vijoklis :

Konkurencingos piktžolės: Viena iš svarbiausių problemų, susijusių su vijokliu, yra jo agresyvus augimo būdas, dėl kurio jis gali išstumti ir užgožti pageidaujamus augalus soduose, laukuose ir natūraliose vietovėse.

Invazinis elgesys: Vijoklis laikomas invazine rūšimi daugelyje regionų, kur jis gali greitai išplisti ir išstumti vietinę augmeniją, dėl to sutrinka ekologinė pusiausvyra ir sumažėja biologinė įvairovė.

Šaknų konkurencija: Plati vijoklinių augalų šaknų sistema konkuruoja su kitais augalais dėl vandens, maistinių medžiagų ir vietos, todėl dažnai susilpnina arba stabdo jų augimą.

Estetinės problemos: Vijokliniai vijokliai ir tankūs lapų kilimai gali sumažinti kraštovaizdžio ir sodo lysvių vizualinį patrauklumą, todėl jie kelia estetinę grėsmę.

Dusinimas ir dusinimas: Vijokliniai vynmedžiai gali apraizgyti ir užlipti ant kitų augalų, medžių ir statinių, taip juos pažeisdami arba užgoždami.

Sunkiai išnaikinamas: Dėl gilios šaknų sistemos ir gebėjimo atsinaujinti iš mažų šaknų fragmentų, vijoklinį pelėvirkštį gali būti sudėtinga visiškai išnaikinti, todėl jį reikia nuolat tvarkyti.

Nors vijoklis yra mažiau jautrus kenkėjams ir ligoms, palyginti su kultūriniais augalais, jis vis tiek gali būti tam tikrų vabzdžių kenkėjų ir ligų šeimininkas. Tačiau jie paprastai nėra būdingi tik Vijoklis ir gali skirtis priklausomai nuo regioninių veiksnių. Apskritai, geriausias būdas valdyti Vijoklis yra kultūrinių, mechaninių ir cheminių kontrolės metodų derinys, pritaikytas konkrečioms sąlygoms ir apribojimams paveiktoje teritorijoje.

Article Categories:
Augalai

Comments are closed.