zinok.eu

Vakuumas namuose

Turbūt jūsų namuose yra prietaisų, kuriuose uždarytas, ,,užkonservuotas” vakuumas.

Lempiniame radijo imtuve ir televizoriuje yra daug elektroninių lempų, iš kurių išsiurbtas oras. Išlėkę iš įkaitusio lempos katodo, elektronai turi pakliūti ant anodo, savo kelyje nesutikę jokių kliūčių. O tai įmanoma tik tada, kai oras labai išretintas. Tas pat vyksta ir televizijos vamzdyje. Elektronai turi patekti į vamzdžio ekraną ir jame nupiešti tą vaizdą, kurį matome televizijos laidos metu. Todėl elektronai turi lėkti, vamzdžio viduje nesutikdami jokių kliūčių.

Televizijos vamzdis iš ekrano pusės išgaubtas ne šiaip sau. Gaubtas paviršius lengviau atlaiko gana didelį atmosferos slėgį. Jeigu vamzdžio darbinis paviršius yra 730 kvadratinių centimetrų, tai oras slegia stiklą maždaug 730 kilogramų jėga. Tai beveik trys ketvirtadaliai tonos, bet gaubtas paviršius tokį krūvį pajėgia atlaikyti.

Arkų skliautai daromi lanko formos, nes statybinės medžiagos lengviau atlaiko gniuždymą negu tempimą. Ir ne tik statybinės medžiagos. Kad ir vištos kiaušiniai. Perėdama višta niekada jų nesutrina, o silpnas viščiukas, kai jam ateina laikas ristis, iš vidaus lengvai prakala kiaušinio lukštą. Jūs galite įsitikinti, kad kiaušinį kur kas lengviau pramušti iš vidaus negu iš išorės.

Nesmailiu pieštuku pastuksenkite lukštą iš pradžių iš išorės, o paskui iš vidaus. Jūsų namuose, ko gero, yra dar vienas prietaisas, pagristas vakuumo taikymu,- termosas.

Mokslinėse laboratorijose plačiai naudojami Diuaro indai skystam orui arba kitoms skystoms dujoms laikyti. Skystųjų dujų ir oro temperatūra yra labai žema, o be tokio specialaus indo jie kaip mat išgaruotų, vėl virstų garais.

Diuaro indai turi iš vidaus pasidabruotas dvigubas sieneles. Iš tarpsienio oras pašalintas. Dėl beorės erdvės vidinės sienelės šiluma neperduodama išorinei, o išorinės vidinei. Sienelės pasidabruotos taip pat ne šiaip sau: atsispindėdami šilumos spinduliai neįšildo stiklo. Tokie indai saugo šaltą nuo sušilimo, o karštą nuo ataušimo. Todėl termose, kuris yra ne kas kita, o Diuaro indas, galima gana ilgai laikyti karštą arbatą, kavą.

Tarybų Sąjungos hidrometeorologijos centre yra gyvsidabrinių barometrų atmosferos slėgiui matuoti. Tačiau gaminami ir metaliniai barometrai – aneroidai. Jie yra labai paprasti: metalinė dėžutė su spyruokliuojančiu banguotu viršumi, iš dėžutės pašalintas oras, nesudėtingas mechanizmas jungia dėžutės viršų su rodykle. Skalė graduota gyvsidabrio stulpelio milimetrais. Į visus atmosferos slėgio svyravimus dėl oro kaitos reaguoja aneroido viršus. Jis arba įlinksta, arba, stengdamasis išsitiesti, grįžta į ankstesnę padėtį, o rodyklė rodo, koks yra atmosferos slėgis dabar, esant tokiam orui.

Jūsų namuose barometro gali ir nebūti, bet termometras tikriausiai yra. Ploname termometro vamzdelyje, kuriame kyla arba leidžiasi gyvsidabris ar dažytas spiritas, nėra oro, kitaip jis trukdytų prietaiso balionėlyje esančiam skysčiui judėti.

Kai pasidaro šilta ir termometro rutuliukas įšyla, gyvsidabris arba spiritas plečiasi, ir skysčio stulpelis kyla. Aušdamas jis leidžiasi. Dabar patalpos daug kur valomos dulkių siurbliu. Jo galingas ventiliatorius gerokai išretina orą ir išsiurbia jį kartu su dulkėmis iš visur, kur tik jų būna.

Šaltinis – Vakuumas

Exit mobile version