zinok.eu

Nesvarumas su signalizacija

Nesvarumas su signalizacija. Jeigu norite padaryti dovaną mokyklos fizikos kabinetui, pasistenkite sumeistrauti prietaisą, kuris rodytų nesvarumo būseną laisvojo kritimo metu. Šiam darbui reikės staliaus, šaltkalvio ir elektromonterio įgūdžių bei sugebėjimo pjaustyti ir klijuoti kartoną.

Pradėkime gaminti prietaisą. Jo korpusą reikia suklijuoti iš storo popieriaus, susukus kelis sluoksnius į vamzdelį, kuriame galėtų laisvai judėti du cilindro formos tranzistoriniuose radijo imtuvuose naudojami elementai. Vamzdelis turi būti gana standus. Jį klijuodami, panaudokite šabloną – apvalią išardomą (išilgai išpjautą) vienu centimetru storesnę už elementą medinę lazdelę.

Vamzdelis turi būti dvigubai ir dar penkiais centimetrais ilgesnis už elementą. Iš kartono ir popieriaus reikia suklijuoti du dangtelius, kad juos galėtumėte sandariai uždėti ant vamzdelio ir nuimti nuo jo. Prie vieno dangtelio (vadinkime jį viršutiniu) priklijuokite faneros skrituliuką (jo skersmuo turi būti lygus išoriniam vamzdelio skersmeniui) ir ant jo sumontuokite kišeninio žibintuvėlio kontaktus lemputei pritvirtinti. Prie apatinio kontakto (juo gali būti žalvarinė plokštelė) prijunkite iš varinės ar geležinės vielos pagamintos spyruoklės galą. Spyruoklė daroma vyniojant vielą ant kokio nors strypo.

Spyruoklė turi būti tokia, kad nuo dviejų elementų svorio išsitemptų per pusę savo ilgio. Uždėkite elementus vieną ant kito (jie bus sujungti nuosekliai) ir, prijungę lemputę bei įsitikinę, kad tarp jų yra geras kontaktas, apklijuokite juos popieriumi. Paskui prie spyruoklės galo viela prijunkite viršutinį elemento kontaktą ir sulituokite susijungimo vietą.

Apatinio dangtelio viduje priklijuokite faneros skrituliuką, o ant jo sumontuokite žalvarinį kontaktą. Kai mūsų prietaisas bus pagamintas, į jį remsis apatinio elemento dugnelis. Nuo šio kontakto išorėn nutieskite laidą ir viršutiniame dangtelyje jį prijunkite prie šoninio kontakto lemputės. Abiejose prietaiso pusėse prie jo šonų pritvirtinkite po dvi vielos kilpeles.

Sumontuokite prietaisą. Elementus reikia pakabinti ant spyruoklės po viršutiniu dangteliu. Apatinio elemento dugnas turi būti ant apatinio kontakto. Įsukite lemputę ji degs. Laikydami prietaisą vertikaliai, lempute į viršų, neišleisdami iš rankų, jį mikliai nuleiskite. Jei nuleidžiant lemputė akimirkai užges ir vėl užsidegs, vadinasi, viskas gerai.

Kitaip teks gaminti kitą spyruoklę: keisti jos skersmenį ar vielos, iš kurios ji pagaminta, storį. Patikrinę prietaisą, jį sumontuokite ant iš anksto paruoštos dviejų metrų ilgio ir penkiolikos centimetrų pločio lentos. Lentos viršuje pritvirtinkite kilpą, kad galėtumėte lentą vertikaliai pakabinti ant sienos, o apačioje nedidelę lentynėlę, prie kurios priklijuokite guminį sviedinuką.

Išilgai lentos nuo apačios (virš guminio sviedinuko) iki viršaus ištempkite du kaproninius meškeriojimo valus. Atstumas tarp jų – pagaminto prietaiso skersmuo. Jie įveriami į prietaiso šonuose esančias vielos kilpeles. Valus gerai ištempkite ir viršuje pritvirtinkite. Pakeltas prietaisas neturi liesti lentos.

Pradėkime bandymą. Prietaisą su viršuje degančia lempute pakeliate iki viršaus. Deganti lemputė signalizuoja, kad ant spyruoklės kabantis krovinys (elementai) turi svorį. Paleiskite prietaisą.

Kritimo metu ištinka nesvarumo būsena. Krovinys (elementai) nebetempia spyruoklės. Apatinis kontaktas išsijungia, ir lemputė gęsta. Kai prietaisai nukrinta ant amortizatoriaus (sviedinuko), nesvarumo būsena baigiasi, ir lemputė vėl užsidega. Kad lemputė veltui nedegtų, cilindro (prietaiso korpuso) šone įtaisykite jungiklį. Tada lemputę galėsite uždegti tik bandymų metu.

Nesvarumo būsena mūsų prietaise simboliškai reiškiama lemputės gesimu. Bet jeigu norite, galite padaryti atvirkščiai: lemputė užsidegs tada, kai prasidės nesvarumas.

Exit mobile version