Dalinis svorio praradimas. Kai maudotės baseine, upėje ar jūroje, jaučiate, kad jūsų kūnas pasidaro lengvesnis, galite gulėti net ant nugaros, eikvojate nedaug jėgų, kad išsilaikytumėte vandens paviršiuje. Padarykite bandymą, kuris parodys, kaip fizinis kūnas gali tapti lengvesnis.
Paimkite spyruoklines svarstykles, o jeigu jų neturite, bandymui naudokite lentelę su viršuje pritvirtinta standžia gumine juostele. Lentelėje pieštuku galėsite žymėti gumos išsitempimą.
Prie svarstyklių prikabinkite kokį nors krovinį, pavyzdžiui, akmenį. Tarkime, kad jis sveria du kilogramus. Jeigu naudojatės savos gamybos prietaisu, tai pieštuku pažymėkite, kiek išsitempė guma.
Paskui paimkite kibirą, iki pat viršaus pripilkite jį vandens ir pastatykite į dubenį. Į kibirą leiskite prie svarstyklių prikabintą krovinį. Kai krovinys visiškai pasiners, iš kibiro vanduo nebetekės.
Svarstyklės arba išsitempusi guma parodys, kad krovinio svoris gerokai sumažėjo. Tai įvyko dėl to, kad krovinys išstūmė iš kibiro tam tikrą kiekį vandens. Jei pasversite iš kibiro į dubenį išsiliejusį vandenį, paaiškės, kad jis sveria tiek, kiek palengvėjo vandenyje atsidūręs krovinys. Jau atspėjote, kad šis bandymas iliustruoja Archimedo dėsnį.
Aprašytuoju būdu galima lengvai nustatyti bet kurio daikto tūrį, jei kitokiais būdais to neįmanoma padaryti. Tik reikia tą daiktą visiškai panardinti į vandenį (žinoma, su sąlyga, kad vanduo jo nesugadintų), o paskui išmatuoti išsiliejusio vandens tūri. Jei daiktas nedidelis, tai vanduo nebūtinai turi iš indo išsilieti. Daikto tūrį galima apskaičiuoti, pamatavus vandens lygį prieš panardinimą ir po jo.
Remtasi – https://lt.wikipedia.org/wiki/Svoris