zinok.eu

Ar Švedijos imigracijos politika skatina gaujų karus?

Švedija garsėja savo pažangiais idealais ir gerovės modeliu, tačiau imigracijos krizė kelia nerimą. Didėjantis gaujų smurtas drebina šios kadaise taikios šalies pamatus. Gilinkimės į svarstomus klausimus.

Gaujų karų kilimas: nerimą kelianti tendencija

Per pastarąjį dešimtmetį Švedijoje įvyko šokiruojančių nusikalstamumo pokyčių. Kadaise šlovinta dėl mažo ginkluotų nusikaltimų skaičiaus, dabar šalis užima antrą vietą Europoje pagal su ginklais susijusį smurtą. Problemos nebėra vien tik anomalija, bet kyla dėl ne Vakarų šalių imigrantų, kurie vis dažniau įsitraukia į smurtinę gaujų veiklą, antplūdžio. Kadaise retai pasitaikydavę incidentai, susiję su ginklais, išaugo ir sukėlė visuomenės pasipiktinimą bei klausimų dėl teisėsaugos gebėjimo suvaldyti smurto bangą. Tai ryškus kontrastas Švedijos, kaip saugaus prieglobsčio, įvaizdžiui, todėl dabartinė padėtis kelia nerimą daugeliui piliečių.

Gerovė ir integracija: Graži idėja, kuri išvirto į blogąją pusę

Švedijos dosni gerovės sistema buvo dviašmenis kardas. Išbridusi iš ekonominių sunkumų, šalis priėmė pabėgėlius ir sukūrė paramos sistemą, apimančią vaiko priežiūros atostogas, nemokamą sveikatos priežiūrą ir švietimą. Sąvoka „Folkhem“, reiškianti „žmonių namus“, rodo, kad visi yra įtraukiami ir aprūpinami. Tačiau ši plataus užmojo vizija susvyruoja, kai reikia integruoti imigrantus. Daugelis išsilavinusių atvykėlių lieka bedarbiais, sunkiai įsitvirtindami darbo rinkoje, kurioje dėl kalbos barjerų ar visuomenės išankstinių nuostatų dažnai neatsižvelgiama į jų kvalifikaciją. Plečiantis Švedijos gerovės valstybei, kyla abejonių dėl jos gebėjimo integruoti ir įdarbinti imigrantus, todėl kyla problemų, kurios apsunkina visuomenės sanglaudą.

Nuo humanitarinių pastangų iki nacionalistinės priešpriešos

Masinis pabėgėlių antplūdis per 2015 m. humanitarinę krizę tapo lūžio tašku Švedijoje. Nors daugelis šiuos asmenis sutiko išskėstomis rankomis, neginčijamai išryškėjo išteklių našta. Vietos ekonomika buvo nepasirengusi staigiam gyventojų skaičiaus padidėjimui, todėl išaugo nedarbas ir Švedijos piliečių nepasitenkinimas. Šis nepasitenkinimas sukėlė nacionalistines nuotaikas, ypač per Švedijos demokratus – politinę partiją, kuri sustiprėjo, kai susirūpinimas dėl imigracijos padidėjo. Jų platforma, kurioje dabar numatyta griežta imigracijos kontrolė, atitinka daugelį tų, kurie mano, kad nekontroliuojama imigracija ir gaujų smurtas kelia grėsmę Švedijos identitetui.

Nesėkmingos integracijos politikos pasekmės

Švedijos pareigūnai, įskaitant užsienio reikalų ministrą, pradėjo aiškintis smurto bangos ir nesėkmingos imigrantų integracijos sąsajas. Problemos kyla dėl dešimtmečius vykdytos politikos, kuria buvo skatinama imigracija, nesuteikiant tinkamos paramos kalbų mokymui ir įsidarbinimo galimybėms. Pavyzdžiui, daugelis antrosios kartos imigrantų atsiduria tarp dviejų pasaulių, todėl jie verbuojami į gaujas, kuriose plinta smurtas ir nusikalstamumas. Šis teisių atėmimo ciklas akivaizdus, nes nusikalstamumas tampa realia ekonominio išgyvenimo alternatyva. Dėl politinių ir socialinių padarinių Švedija patiria platesnę tapatybės krizę, nes didėjančio smurto fone sprendžia savo vertybių klausimą.

Švedija atsidūrė kryžkelėje, atsidūrusi tarp kilnių integracijos siekių ir žiaurios imigracijos politikos pasekmių tikrovės. Be veiksmingos integracijos ir tvirtos bendruomenės paramos tauta rizikuoja toliau grimzti į smurtą ir visuomenės susiskaldymą.

Exit mobile version