zinok.eu

Amarilis (Amaryllis) – gražus, svogūninis daugiametis augalas

Amarilis kilęs iš Peru valstybės, gražus, svogūninis daugiametis augalas, dažnai sutinkamas ir mūsų kambariuose. Lapai linijiški, žiedstiebis status.

Amarilinių (Amaryllidaceae) šeimos, Amarilis kilęs iš Peru valstybės, gražus, svogūninis daugiametis augalas, dažnai sutinkamas ir mūsų kambariuose. Lapai linijiški, žiedstiebis status. Suaugę svogūnai išleidžia 1-2 žiedstiebius, ant kurių žydi po 4-5 ir daugiau gražių žiedų. Žydi pavasarį (balandžio-gegužės mėnesiais) ir vasaros pabaigoje (rugpjūčio mėnesį). Pastaruoju laiku yra išvesta labai daug naujų amarilio hibridų, kurių žiedai pasižymi spalvų įvairumu – nuo baltos iki vyšnios spalvos, kartais baltomis juostelėmis ant vainiklapių.

Amarilis veisiamas sėklomis ir mažais svogūnėliais. Sėklos sėjamos vasario-kovo mėnesiais į lapinės ir velėninės žemių mišinį. Daiginama šiltai (20-24 laipsnių temperatūroje). Paaugę daigai pikuojami į lapinės ir kompostinės žemių mišinį vazonėliuose arba dėžutėse ir laikomi šviesioje vietoje. Svogūnėliai nuo motininio augalo atskiriami jį persodinant. Iš sėklų išaugintas amarilis žydi 3-4 metais, o iš svogūnų -2-3 metais.

Į žemę Po peržydėjimo amarilis persodinamas. (iš 1 dalies lapinės, 1 dalies mėšlinės, 1 dalies veleninės žemės ir smėlio) įkišama 2/3 svogūno. Šaknų apipjaustyti negalima pašalinti reikia tik negyvas šaknis. Augantį amarilį naudinga 2-3 kartus per mėnesį patręšti karvių mėšlo bei paukščių išmatų srutomis arba mineralinėmis trąšomis.

Akacija (Acacia) – visad žaliuojantis medelis

Norint, kad amarilis žydėtų anksčiau – vasario-kovo mėnesiais, žiemą jį reikia laikyti šiltoje, tamsioje vietoje ir nelaistyti. Žiedstiebiui išaugus 5-10 centimetrų aukščio, amarilį reikia pastatyti ant lango ir reguliariai laistyti.

Iš kenkėjų amarilį puola amarai, o iš ligų svogūnų puvinys nuo per dažno laistymo tiesiog ant svogūno arba sužeidimo. Todėl amarilį laistant reikia saugoti, kad kuo mažiau vandens patektų ant svogūno; pažeistos vietos apibarstomos medžio anglies milteliais. Su amarais kovojama tomis pačiomis priemonėmis, kaip ir anksčiau aprašytų augalų.

Kaip pavasarį prižiūrėti kambario gėles

Exit mobile version